Μεγάλος και Ευρωπαίος ΠΑΟΚ!

Ιστορία έγραψε στο «Παλατάκι» ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε της Asterix  AVO Volley με 3-2 και προκρίθηκε με δύο νίκες στην φάση των «16» του CEV Cup γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα-γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου μπήκε ζεστός και προηγήθηκε με 5-3. Στην συνέχεια οι Βελγίδες ισοφάρισαν σε 7-7 και πήραν προβάδισμα έξι πόντων με 9-15, γεγονός που ανάγκασε τον Τάκη Φλώρο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός της Αστερίξ ωστόσο δεν έπεσε και με γρήγορο τέμπο έγινε το 11-20. Ο Δικέφαλος έτρεξε ένα σερί 5 πόντων αλλά τελικά έχασε το πρώτο σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν ξανά δυναμικά και είχαν κεφάλι στο σκορ στο 5-4 και στο 6-5. Η Αστερίξ βρήκε γι' ακόμα μία φορά επιθετικό οίστρο στα μέσα του σετ και με ένα σερί επτά πόντων κατάφερε να κάνει το 6-12 και με ένα νέο σερί τεσσάρων πόντων το 7-16. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά των πόντων ψηλά παρά την προσπάθεια των αθλητριών του Δικεφάλου με το σετ να τελειώνει υπέρ τους, 14-25.

Στο τρίτο σετ οι Κυπελλούχες Ελλάδος ήταν καταιγιστικές και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-2 και 11-4. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος κράτησε την διαφορά μέχρι το 16-9, όταν και ανάγκασε τον προπονητή της Αστερίξ, Κρις Βάσνικ, να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυρες» ωστόσο δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά σε μεγάλους αριθμούς παίζοντας ποιοτικό βόλεϊ και μείωσαν σε 2-1 κλείνοντας το σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε για τέταρτη φορά το προβάδισμα νωρίς με 5-2 και 9-4. Όπως και στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος διατήρησε την κυριαρχία του και στο 17-9 ανάγκασε την Αστερίξ να παγώσει τον ρυθμό με τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο, το τέμπο των «ασπρόμαυρων» δεν έπεσε και η ψαλίδα παρέμεινε στους έξι πόντους μέχρι το 21-15. Έπειτα ο Δικέφαλος κρατώντας την ψυχραιμία του έκανε το 25-18, ισοφάρισε σε 2-2 και κατάφερε να εξασφαλίσει την ιστορική πρόκριση.

Στο τάι μπρέικ ο Δικέφαλος έχοντας την ψυχολογία στα ύψη από την εξασφαλισμένη πρόκριση προηγήθηκε με 5-3. Οι φιλοξενούμενες δεν έπεσαν αμαχητί και ισοφάρισαν σε 7-7 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει εκ νέου τα ινία με 9-7 και 13-10. Τελικά ο Δικέφαλος πήρε το τάι μπρέικ με 16-14, την νίκη με 3-2 και την πρόκριση στους 16 του CEV Cup γυναικών.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 21-21, 16-25
2o σετ: 6-8, 7-16, 10-21, 14-25
3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-16
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-18
5ο σετ: 5-3, 10-8, 16-14

Τα σετ: 16-25, 14-25, 25-16, 25-18, 16-14 σε 115'.

ΠΑΟΚ (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 9 (6/10 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μερτέκη 1 (1/8 επ., 11% υπ.- 00% άριστες), Κογιάρ 13 (11/33 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φιντόν 15 (12/26 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 57% υπ.- 43% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντα-Γιονγκ Λι 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.- 41% άριστες), Παπαδοπούλου (λ, 67% υπ.-67% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσο), Κλέπκου, Κυπαρίσση 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα.