Νίκησε και περιμένει!

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων του CEV Champions League Ανδρών 2017-18, με νίκη επί της Ford Store Levoranta SASTAMALA με 3-1 σετ, και εξασφάλισε την 3η θέση κρατώντας άθικτη την ελπίδα για πρόκριση στα Playoffs της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν συνολικά τις 2 νίκες συγκεντρώνοντας 8 βαθμούς και περιμένουν για μια απώλεια της BERLIN Recycling Volleys ή της CHAUMONT VB 52 Haute Marne, προκειμένου να φτάσουν στα Playoffs ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες. Από την άλλη πλευρά, η Ford Store Levoranta SASTAMALA τερμάτισε την πρώτη τους παρουσία στην ελίτ των ευρωπαϊκών συλλόγων, με μια νίκης, εκείνης εναντίον του ΠΑΟΚ στην έδρα της στην πρώτη αγωνιστική.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να μπαίνει δυνατά και να καταφέρνει να φτάσει πρώτος, τόσο στο πρώτο (8-5) όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Στη συνέχεια η Φινλανδική ομάδα ανέβασε ρυθμό καιμε ένα σερί πέντε πόντων ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ (16-18) ανάγκασε τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Η Σασταμάλα δεν βρήκε αντίσταση από τους παίκτες των ασπρόμαυρων και έκανε το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι Πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, όμως η Σασταμάλα έφτασε πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16. Οι ασπρόμαυροι έβγαλαν πάθος και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, καταφέρνοντας να πάρουν το δεύτερο σετ με 25-22 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 τα σετ.

Το τρίτο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους Φινλανδούς να φτάνουν, τελικά, πρώτοι σε αυτό με σκορ 7-8 αλλά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Παρόλα αυτά, η μαχητικότητα των παικτών του Ντανιέλε Ρίτσι έβαλε τους ασπρόμαυρους σε θέση οδηγού, οι οποίοι έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-20, κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα ο Δικέφαλος μπήκε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, όμως η Σασταμάλα, με ένα σερί τριών πόντων, κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί με 13-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με δύο άσσους ανέτρεψε το σκορ για τον Δικέφαλο και ανάγκασε τον προπονητή των φιλοξενουμένων να καλέσει τάιμ άουτ στο 18-17. Οι ασπρόμαυροι δεν άφησαν περιθώρια στην Φινλανδική ομάδα και κατέκτησαν και το τέταρτο σετ με 25-20, παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: HERBIK Marcin (POL), RAPISARDA Daniele (ITA)

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-7, 13-16, 21-18, 25-20

* Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και της Σασταμάλα προήλθαν: 5 άσσοι, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-20, 25-20) σε 111΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 21π. (16/31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 36% υπ., 18% αρ.), Ουτσίκοφ 20 (19/41, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/9, 3 μπλοκ), Βάκιερς 1 (1/1), Γκιον 2 (2/5, 88% υπ., 38% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. 48% υπ., 30% αρ.), Τερζής, Στίγγας 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 47% υπ., 26% αρ.).

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σιβούλα 17 (15/39επ., 2 άσσοι), Κάρμοντι 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καούρτο 10 (6/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σάντμπεργκ 10 (10/23), Εσκο 5 (3/3, 2 μπλοκ), Κουνάρι 15 (13/31, 2 άσσοι) / Ρινγκσέις (λ. – 60%υπ., 33% αρ.), Βεσάνεν, Γκουίμερ 3 (2/4, 1 μπλοκ), Λεχτιμάκι.