Ο «Φάρος»... άναψε για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ νωρίς το απόγευμα της Κυριακής 18 Μαρτίου υποδεχόμενος στο Παλατάκι τη δεύτερη της βαθμολογίας ομάδα του Φάρου Κερατσινίου με τελικό σκορ 75-67.

Ο Δικέφαλος έχοντας σε καλή μέρα όλα τα "βαριά χαρτιά" του και χωρίς να υστερήσει καμία παίκτρια σε απόδοση, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα συνεχίζοντας τον εντυπωσιακό Β' γύρο που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρουσιάζοντας καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του, δείχνοντας και πλουραλισμό λύσεων στις επιθετικές του επιλογές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι των δύο ομάδων ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Δικέφαλο να τον βρίσκει μπροστά με 23-20. Στoν ίδιο ρυθμό κύλησε και η δεύτερη περίοδος με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ισόπαλες 41-41.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού ανέβασε ρυθμό, προηγήθηκε στην αρχή με έξι και στη συνέχεια με οκτώ πόντους 47-41, 49-43, 56-50 και 51-43 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 60-52. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το προβάδισμά του και πήρε την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 75-67.

Η ομάδα απέδειξε για ακόμα μία φορά το πόσο ποιοτικό σύνολο διαθέτει, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση με διακριθείσες όλες τις παίκτριες του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πέτυχε 18 πόντους έξω απο τα 6.75, 42 εντός περιφέρειας και 15 από το σημείο των ελευθέρων βολών.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Γλυφάδας στο οποίο συμμετέχει ο Δικέφαλος, όπου στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Αθηναϊκού (23/3).

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-41, 60-52, 75-67

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - ΑΟ Φάρος Κερατσινίου: 75-67