«Βγήκε η κούραση»

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ομάδα του ΑΟ Δάφνης Αγ. Δημητρίου, το μεσημέρι της Κυριακής 1 Απριλίου 2018 και γνώρισε την ήττα με 68-57 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος έδειξε σημάδια σωματικής και ψυχολογικής κόπωσης από τους αγώνες της προηγούμενης εβδομάδας, για το φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας και δεν τα κατάφερε στον σημερινό δύσκολο αγώνα, στην Αθήνα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο εκεί όπου και οι δύο ομάδες κυρίως μέσω των επιθετικών επιλογών έβρισκαν τις περισσότερες λύσεις, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείνει με 20-20, ενώ ισόπαλο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με 33-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε η κόπωση του Δικεφάλου από τα συνεχόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος και Κυπέλλου και κάπου εκεί τελείωσαν τα "καύσιμά" του, δίνοντας το δικαίωμα στις γηπεδούχες να προηγηθούν στο τρίτο δεκάλεπτο με 59-44 και να πάρουν τη νίκη με 68-57 τελικό σκορ.

Η ομάδα πλέον έχει 15 ημέρες μπροστά της να ηρεμήσει, να ξεκουραστεί και να ανασυνταχθεί, αφού η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι στις 22 Απριλίου, όπου υποδέχεται στο PAOK Sports Arena, τον Πανιώνιο.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πέτυχε 6 πόντους έξω από τα 6.75, 40 εντός περιφέρειας και 11 από τις ελεύθερες βολές.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-33, 59-44, 68-57

ΑΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 68-57