Έγινε το πρώτο βήμα...!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά έκανε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Εθνικού Πειραιώς, το απόγευμα της Μ.Πέμπτης στο PAOK Sports Arena, για τον πρώτο αγώνα της Α' φάσης των play offs του πρωταθλήματος της Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Σε μία όμορφη ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε από την παρουσία του φίλαθλου κόσμου του Δικεφάλου, η ομάδα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση ξεκινώντας τον αγώνα με τους:  Σαφράνοβιτς, Κουμεντάκη, Πελεκούδα, Τακουρίδη, Ουτσίκοφ, Βαλκίερς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Δικέφαλο να φτάνει πρώτος στο πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με 8-3 και 16-11 αντίστοιχα και τελικά να παίρνει το σετ με 25-19, δείχνοντας έτσι τις προθέσεις του από την αρχή της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο πρώτο με 4-8 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι όμως είχε την απάντηση, έβγαλε αντίδραση και με πόντους των Κουμεντάκη (2 άσοι), Ουτσίκοφ και Βάλκιερς το σετ κατέληξε στον Δικέφαλο, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Πρωταθλητής Ελλάδας έχοντας όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις από τα δύο προηγούμενα, εμφανίστηκε σοβαρός και παράλληλα αποτελεσματικός, πήγε πρώτος και στο πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4, 16-8), κατακτώντας το τελικά με 25-14, ολοκληρώνοντας τον πρώτο αγώνα με νίκη και 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε το 1-0 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον δεύτερο αγώνα της Α' φάσης για τα play offs, o oποίος θα διεξαχθεί στις 12 Aπριλίου στις 16:30 το απόγευμα, στην Αθήνα, εκεί όπου θέλει να πάρει τη δεύτερη νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Ανθυμίδη, Γραμματεία: Καρακούλια.

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-19
2ο σετ: 4-8, 15-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-14

Αναλυτικά τα σετ: 25-19, 25-22, 25-14 σε 72'

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 13π. (8/14επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Ουτσίκοφ 17 (15/22, 2 άσσοι), Τακουρίδης 8 (7/9, 1 άσσος), Πελεκούδας 3 (1/3, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/2), Σαφράνοβιτς 5 (5/10, 25%υπ., 17%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 35%αρ.), Τερζής, Παπαδημητρίου, Σακόγλου, Σωτηρίου 2 (1/2, 1 μπλοκ), Στίγγας 3 (1/2, 2 μπλοκ).