ΠΑΟΚΑΡΑ... ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ 1-0!

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης, το απόγευμα της Τετάρτης 25 Απριλίου, στο PAOK Sports Arena.

Ο Δικέφαλος έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στον σημερινό αγώνα μπροστά στον κόσμο του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Κουμεντάκη, Ουσίκοφ, Βάλκιερς, Πελεκούδα, Τακουρίδη, Μαρτίνεθ και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε τόσο στο πρώτο με 8-5, όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9. Στην συνέχεια η ομάδα δεν δυσκολεύτηκε και πήρε το σετ με 25-18 πραγματοποιώντας έτσι το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στην συνέχεια αντέδρασαν με τον Ντανιέλε Ρίτσι να παίρνει τάιμ άουτ στο 8-10. Ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση, αρχικά ισοφάρησε, έτρεξε ένα σερί 4-0  και προσπέρασε και πάλι με 12-10. Το σύνολο του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν συνεχώς μπροστά και με πόντους των Τακουρίδη, Πελεκούδα και Μαρτίνεθ σε κρίσιμα σημεία, έκλεισε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 6-9 και στην συνέχεια με 9-14, ήταν καθοριστικό και παρόλο την προσπάθεια της ομάδας μας (20-22, 21-23, 22-24) το σετ έκλεισε με 23-25. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 18-22 υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από την πλευρά των παικτών του ΠΑΟΚ προς τον διαιτητή της αναμέτρης κ. Θέμελη, για τον πόντο που υπέδειξε σε εκείνο το σημείο.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο βελτιωμένος και παρόλο το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (6-8, 9-11, 13-15), πίεσε στην συνέχεια τον αντίπαλό του, ισοφάρισε πρώτα με 17-17 και έπειτα με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 20-17. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν, κατέκτησαν το σετ με 27-25 και παράλληλα τη νίκη με 3-1 σετ.

Πλέον ο Δικέφαλος έχοντας κάνει το 1-0 στρέφει την προσοχή του στον δεύτερο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί την Παρασκευή 27 Απριλίου στις 19:00 το απόγευμα και πάλι στο PAOK Sports Arena.

Το παρών στο γήπεδο έδωσε και το βαρύτιμο τρόπαιο, το οποίο κατέτησε ο ΠΑΟΚ μόλις τέσσερις ημέρες πριν στην Ρόδο.

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-18
2o σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21
3ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 27-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-21, 23-25, 27-25) σε 123΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18π. (15/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 62%υπ., 57%αρ.), Ουτσίκοφ 3 (2/14, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 13 (8/12, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιον 9 (6/18, 3 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 52%υπ., 48%αρ.), Τερζής, Σακόγλου 14 (13/26, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 5 (3/5, 2 μπλοκ, 70%υπ., 50%αρ.).