Λύγισε στο τάι μπρέικ ο Δικέφαλος

Δεν τα κατάφερε  ο Δικέφαλος, καθώς ηττήθηκε στο τάι μπρείκ από τον Ολυμπιακό, στην πρώτη αναμέτρηση των τελικών του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βάλκιερς, Μαρτίνεθ και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (8-4) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και να αυξάνουν τη διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9). Το 20-12 έγινε έπειτα από φίλε στο σερβίς του Βαλκίερς και με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο σετ με διαφορά 10 πόντων (25-15) κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι Πρωταθλητές έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και βρέθηκαν προηγούμενοι με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Κουμεντάκης, το λάθος του Πετρέα και ο άσος του Βαλκίερς, διαμόρφωσαν το 8-11, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μαρτίνεθ με πλασέ έδωσε μια διαφορά 5 πόντων στον Δικέφαλο (9-14), για να ακολουθήσει ο Ουτσίκοφ που έκανε το 12-17. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι συνέχισαν δυνατά, έφτασαν στο 17-23 με μπλοκ από Τακουρίδη-Ουτσίκοφ και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με άσο του Βαλκίερς (17-25) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σε της αναμέτρησης οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 11-11, όπου ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 15-11, αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15, όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά με διαφορά 22-18, και φτάνοντας στο 25-22 έκαναν το 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να φτάσει προηγούμενος 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και, με 2 άσους του Παναγιώτη Πελεκούδα, αύξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους κάνοντας το 7-12. Οι Πρωταθλητές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και, διατηρώντας τη διαφορά, έφτασαν να προηγούνται 12-17, αναγκάζοντας τον Ισπανό τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τιμ άουτ. Η κόκκινη κάρτα στον Πελεκούδα και η άουτ επίθεση του Κουμεντάκη διαμόρφωσε το 16-18, και στη συνέχεια έγινε το 20-20. Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 22-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ της αναμέτρησης, βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται από την αρχή και να διατηρεί τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησε με 15-6, κερδίζοντας 3-2 και κάνοντας το 1-0 στη σειρά των αγώνων του τελικού του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Θεμελής Παπαδογόυλας.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-22
4ο σετ: 4-8, 11-16, 20-21, 22-25
5ο σετ: 8-2, 15-6

Τα σετ: 3-2 (25-15, 17-15, 25-22, 22-25, 15-6) σε 126΄