Προμηθέας-ΠΑΟΚ: 79-91 και 3η θέση

Κατηγορία: Κ.Α.Ε. ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 79-91 στο 3ο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League στο «Δημήτρης Τόφαλος», έκανε το 3-0 και επέστρεψε στην 3η θέση του πρωταθλήματος μετά από απουσία 2 χρόνων! Ο ΠΑΟΚ ήταν απολαυστικός στην τέταρτη περίοδο, στο ξεκίνημα της οποίας έχανε με 7 πόντους και έτσι έφτασε σε μία, μάλλον, εύκολη νίκη που τον έφερε στην 3η θέση!

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και με ηγέτη τον Olexandr Lypovyy που ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 12-4 στο 4΄. Τελικά, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (23-17) μετά από ένα καλάθι του Phil Goss με τη λήξη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 7-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Terran Petteway και προηγήθηκε με 23-24, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Νίκου Γκίκα προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (38-29). Με συνεχόμενους πόντους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (44-42), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +4 (46-42).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 48-51 χάρη σε ένα τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στο 24΄, αλλά ο Προμηθέας όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει και διαφορά 7 πόντων (67-60) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν εκπληκτικό στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο,  καθώς κατάφερε γρήγορα να πάρει το προβάδισμα (69-71) με ένα λέι απ του Terran Petteway στο 32΄. Στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 9-0, το οποίο μετέτρεψε το 74-75 σε 74-84 (στο 37΄) για να πάρει τελικά τη νίκη με 79-91!

Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης και Phil Goss, οι οποίοι είχαν από 21 πόντους, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να προσθέτει και 11 ριμπάουντ και τον Αμερικανό γκαρντ 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Δεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-60, 79-91

Προμηθέας: Lypovyy 19 (4), Τουντζιαράκης 1, Γκίκας 7 (2), Γερομιχαλός 19, Faye 12 (1), Δημάκος 6, Hall 13 (1), Prather 2, Σκούφης, Καραϊσκος

ΠΑΟΚ: Petteway 16 (2), Χρυσικόπουλος 2, Krubally 2, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 21 (1), Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Κατσίβελης 3, Jackson 2, Goss 21 (2), Jones 8

Πηγή: paokbc.gr