Αυλαία με νίκηστο 1ο Διεθνές τουρνουά βόλεϊ Θεσσαλονίκη

Με την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Χάλκμπανκ ολοκληρώθηκε το 1ο Διεθνές τουρνουά βόλεϊ Θεσσαλονίκη.

Ο Δικέφαλος έκανε την δεύτερή του νίκη στο τουρνουά, απέναντι στην τούρκικη ομάδα, και κατέλαβε την δεύτερη θέση στη διοργάνωση.

Η ομάδα Σέρτζιου Στάνκου ξεκίνησε δυνατά, έχοντας τον Τζούριτς κυρίαρχο σε επίθεση και μπλοκ, και παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων (7-3).

Παρά το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα αντέδρασε και μείωσε στους δυο πόντους, οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που αυξάνοντας τη διαφορά εκ νέου (22-10) κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 6-6, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 4 πόντων (6-10). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με πόντους από τους Τακουρίδη, Γκόρτσανιουκ και Μάρκεζ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 11-11. Από εκεί και πέρα το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι το 21-21, όταν ο Δικέφαλος έφτασε στο 25-21 και έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι το 11-12, όμως αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 14-13. Σε εκείνο σημείο ο προπονητής των ασπρόμαυρων πέρασε στο παιχνίδι τον Τάσο Γάτση, αντικαθιστώντας τον Μαρκέζ που αντιμετώπισε πρόβλημα στον αστράγαλο και κάθισε στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι με 23-25 έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου προηγήθηκαν με 3-0, ωστόσο η Χάλκμπανκ κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 5-8. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά σε όλο το σετ και κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κερδίζοντας με 21-25.

Στο τάι-μπρέικ, με μονόλογο του Γκόρτσανιουκ στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 15-11.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρώην πρόεδρος του τμήματος κ. Μάκης Ρίζος, ο Γιάννης Παντακίδης καθώς και ο βουλευτής και επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης του δήμου Θεσσαλονίκης κ. Σταύρος Καλαφάτης, ο οποίος έκανε την απονομή του κυπέλλου στην νικήτρια ομάδα της OK Vojvodina Seme.

Για την ιστορία την πρώτη θέση κατέλαβε η OK Vojvodina Seme από την Σερβία, στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο ΠΑΟΚ, τρίτη η Halkbank Ankara και στη τέταρτη θέση η CSM București.

Τα σετ: 3-2 (25-13, 25-21, 23-25, 21-25, 15-11)