Κέρδισε την Κομοτηνή... και τις εντυπώσεις!

Νικηφόρα ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη νέα αγωνιστική σεζόν 2018-2019 η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ, η οποία επικράτησε για την φάση των ομίλων του League Cup "Νίκος Σαμαράς" του τρίτου τη τάξει εγχώριου θεσμού, το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου στο PAOK Sports Arena, της ομάδος της Α.Ε. Κομοτηνής με 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος έχοντας τις γνωστές απουσίες των Xαβιέρ Χιμένεθ και Αλεξάνταρ Όκολιτς οι οποίοι δεν έχουν ενσωματωθεί ακόμα στην ομάδα, επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του στηριζόμενος στην ποιότητα, στο βάθος του ρόστερ καθώς και στο "μέταλλο" που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια σαν ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Φιλίποφ, Μάρκεζ, Τακουρίδη, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Πιο συγκεκριμένα ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους Κυπελλούχους Ελλάδας οι οποίοι έκαναν ένα σερί 5-0 για να φτάσουν στο 16-10 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα να κατακτούν το πρώτο σετ εύκολα με 25-12.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ισορροπημένα (2-2, 4-4, 7-7) με το σύνολο του Σέρτζιου Στάνκου να βρίσκει λύσεις στην συνέχεια μέσω των Γκόρτσανιουκ, Σαφράνοβιτς και Τζούριτς  και να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά αυτή ήταν αρκετή ούτως ώστε να καταλήξει το σετ στον Δικέφαλο με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε ακόμα πιο δυνατός δείχνοντας σε πολλά σημεία την ανωτερότητά του και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε αρχικά με 12-6, έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11 και πήρε το σετ με  25-20 πραγματοποιώντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη επίσημη νίκη του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Επόμενος αγώνας για τους Κυπελλούχους Ελλάδας αύριο στο Παλατάκι, στις 17:00 με αντίπαλο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ την Τρίτη 2 Οκτωβρίου κλείνουν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο, υποδεχόμενοι τον Ηρακλή Πετοσφαίριση επιζητώντας την πρόκριση στο φάιναλ φορ του συγκεκριμένου θεσμού.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-11, 25-12
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-20