Βήμα πρόκρισης...

Το ευρωπαϊκό ταξίδι για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε το βράδυ της Δευτέρας 8 Οκτωβρίου, όπου στον α' προκριματικό γύρο του Champions League αντιμετώπισε εκτός έδρας τη VRCK Kazincbarcika.

Η αρχική επτάδα του Δικεφάλου: Φιλίποφ, Τακουρίδης, Μάρκεζ, Γκόρτσανιουκ, Σαφράνοβιτς, Τζούριτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε τις διαθέσεις του για την έκβαση του αγώνα και, μολονότι βρισκόταν κοντά με τον αντίπαλο, 6-8, πέτυχε μία διαφορά των 5 πόντων, 11-16, την οποία σταδιακά άνοιξε στους 8, 13-21, με το σετ να κλείνει τελικά 18-25 και 0-1 σετ υπέρ του.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου, με φόρα από το πρώτο νικηφόρο σετ, πήγαν στο πρώτο τάιμ άουτ προηγούμενοι με σκορ 2-6. Οι ασπρόμαυροι, αν και προηγήθηκαν με πέντε πόντους, 9-14,  έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους με ένα σερί 4 πόντων να πλησιάσουν, 13-14, να ισοφαρίσουν, 15-15 και να βρεθούν μπροστά με 16-15. Το σετ τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ τελικά να το χάνει με 27-25 σκορ και τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες «πάλευαν», με τον ΠΑΟΚ με ένα σερί τριών πόντων να ξεφεύγει από το 9-9 στο 9-12, ωστόσο να μην πετυχαίνει να ανοίξει τη διαφορά, 15-16. Αν και οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν να προηγούνται με 20-21, οι αντίπαλοι με ένα σερί τριών πόντων βρέθηκαν μπροστά, 23-21 και 24-22. Με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν σετ-πόιντ και το σκορ να φτάνει 29-28, το σετ έκλεισε με 30-28 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, το ''ρεύμα'' επανήλθε και οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν αποφασιμένοι και, ''πατώντας γκάζι'', προηγήθηκαν με σκορ 4-8 και, παρά τις μικρές εναλλαγές του σκορ, διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ, 13-16 και 16-19, με το σετ να κλείνει υπέρ τους με 19-25 και 2-2 σετ.

Στο τάι-μπρέικ, ο Δικέφαλος, προηγούμενος καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να θεωρήσει πως μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω και έφυγε... νικητής με 13-15 και 2-3 σετ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα... το ντεμπούτο του Αλεξάντερ Όκολιτς με τα «ασπρόμαυρα»!

Ο Δικέφαλος υποδέχεται την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου και ώρα 19:00 την VRCK Kazincbarcika στο PAOK Sports Arena για τον επαναληπτικό αγώνα.

VRCK Kazincbarcika - ΠΑΟΚ: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-25, 13-15

1ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 27-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 30-28
4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25
5ο σετ: 7-8, 13-15