Για νίκη-πρόκριση στην Κωνσταντινούπολη!

Στην 1η αγωνιστική του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena την BBSK Istanbul, της οποίας και επικράτησε με 3-2 σετ, αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Όκολιτς, Μαρκέζ, Φιλίποφ, Σαφράνοβιτς, Τζούριτς, Γκόρτσανιουκ και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ προηγούμενος, 5-2, ωστόσο στη συνέχεια έδωσε το ''πάτημα'' στον αντίπαλο να τον πλησιάσει και να πάνε ''χέρι-χέρι'' μέχρι το 12-12. Οι ασπρόμαυροι, με ένα σερί τριών πόντων, ξέφυγαν μπροστά στο σκορ, 15-12,  ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους +5 πόντους, 19-14. Παρά την αντίσταση του αντιπάλου, ο ΠΑΟΚ τελικά πέτυχε το 25-20 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-1, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να τον πλησιάσει, 5-4, όμως δε στάθηκε εκεί και ξαναπέτυχε μία διαφορά των 3 πόντων, 8-5. Ο Δικέφαλος, ο οποίος πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενος με 4 πόντους, 10-6 και στο δεύτερο τάιμ άουτ με 5 πόντους, 12-7, άνοιξε στη συνέχεια τη διαφορά στο +9, 19-10. Οι ασπρόμαυροι, διατηρώντας τη διαφορά των 9 πόντων, 21-12, με ένα σερί τεσσάρων πόντων, κατέκτησαν το σετ με 25-13 σκορ, πετυχαίνοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι ασπρόμαυροι μπήκαν ''μουδιασμένα'', δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να εκμετταλευτεί αυτή τη χαλαρότητα και τελικά να πάρει το σετ με 19-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, αν και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 8-7, επέτρεψε στον αντίπαλο να περάσει μπροστά, 11-12 και να ξεφύγει, 13-9, διαφορά η οποία, με ένα σερί τριών πόντων μειώθηκε, 16-19. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ και τη μεγάλη προσπάθεια του ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή, το τέταρτο σετ κατέληξε στον αντίπαλο, με 22-25, ο οποίος ισοφάρισε, 2-2, στα σετ.

Στο τάι μπρέικ, η συνεχής εναλλαγή του σκορ δεν άφησε περιθώρια σε καμία από τις δύο ομάδες να πάρουν κάποιο προβάδισμα στο σκορ έως το 11-11, οπότε και ο Δικέφαλος με ένα σερί τεσσάρων πόντων, κατέκτησε το σετ με 15-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη την επόμενη εβδομάδα, όπου θα αντιμετωπίσει την BBSK Istanbul στη ρεβάνς την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου στο Haldum Alagas Sports Hall.

ΠΑΟΚ - BBSK Istanbul: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 25-13, 19-25, 22-25, 15-11

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12 25-13
3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25
4ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 22-25
5ο σετ: 8-6, 15-11