Συνεχίζουμε...

Νωρίς το απόγευμα της Κυριακής 4 Νοεμβρίου, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV αντιμετώπισε στο γήπεδο Δαΐς στο πλαίσιο της 5η αγωνιστικής της Handball Premier τον ΑΣΕ Δούκα, από τον οποίο γνώρισε τελικά την ήττα με 25-24.

Στα 20 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV, αν και ισοφάρισε με τον Τζόνο σε 1-1 και 2-2, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί, 8-5, το οποίο ωστόσο με δύο σερί γκολ του Τζόνο κατάφερε να μειώσει σε 8-7. Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, οι διαιτητές αποφάσισαν τη δίλεπτη αποβολή του Θοδωρή Πετρίδη για διαμαρτυρία, γεγονός που επέτρεψε στους αντιπάλους να κάνουν το 9-7. Την απάντηση έδωσε ο Σωτήρης Γιόσμου, ο οποίος με σερί δύο γκολ, ισοφάρισε σε 9-9. Το σερί των γκολ για τον ΠΑΟΚ συνέχισε ο Βαγγέλης Αραμπατζής, ο οποίος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε το προβάδισμα στο σκορ με 9-10 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τον Λοΐζο να έχει κατεβάσει ρολά και με τους Παλάσκα, και Κυπραίο να σκοράρουν, ο Δικέφαλος ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 10-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το 11-14 για τον ΠΑΟΚ έγραψε ο Κοκκώνης, με τους αντιπάλους να μειώνουν σε 13-14 και τον τερματοφύλακά τους να ισοφαρίζει σε 14-14. Ο ΠΑΟΚ, με γκολ του Νίκολα Τζόνο, ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ 14-15 και με τον Παντελή Κωστακίδη να σκοράρει, ξαναέχτισε μία διαφορά των +2 γκολ, την οποία μετά το 15-16 των αντιπάλων, διατήρησε ο Βαγγέλης Αραμπατζής που έκανε το 15-17 για τον ΠΑΟΚ. Ο Νίκολα Τζόνο, μετά την αντίδραση των αντιπάλων, έγραψε το 16-18 για τον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες, 20-20, με τον Κυπραίο να δίνει το πρβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 20-21. Στα δύο γκολ των αντιπάλων που τους έδωσαν το προβάδισμα, 22-21, δεν άργησε να απαντήσει ο Απόστολος Παλάσκας, ο οποίος έγραψε το 22-22. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Βαγγέλης Αραμπατζής ισοφάρισε σε 23-23 και ο Γιώργος Μαστορογιάννης πυροβολώντας σημείωσε το 23-24, με τον Δούκα να ισοφαρίσει 30'' πριν τη λήξη του αγώνα. Σε κόντρα, οι αντίπαλοι έκαναν το 25-24, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει τελικά την ήττα με 25-24.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε, αφήνοντας βαθμούς στην έδρα του Δούκα, αλλά το πρωτάθλημα είναι ακόμα στην αρχή του και είναι στο χέρι του να τους ξανακερδίσει.

ΑΣΕ Δούκα - ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV: 25-24

Ημίχρονο: 10-13