Νίκη στο τάι μπρέικ...

Σε μία ασυνήθιστη ημέρα και ώρα έναρξης αγώνα, όπως είναι η 12η μεσημβρινή του Σαββάτου, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Παλατάκι τον Παμβοχαϊκό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2018.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, ξεκινώντας με τους: Τερζή, Όκολιτς, Μάρκεζ, Σαφράνοβιτς, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, πήγαινε χέρι-χέρι με τον αντίπαλο, στον οποίο όμως έδωσε το δικαίωμα να χτίσει μία διαφορά, την οποία διατήρησε ως το τέλος, με το σετ να λήγει 19-25.

Στο δεύτερο σετ, οι ''ασπρόμαυροι'' μπήκαν πιο δυνατά και πήγαιναν πόντο-πόντο με τον αντίπαλο, ενώ πέτυχαν και να προηγηθούν, 9-8. Το πρώτο τάιμ άουτ βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ για 3 πόντους, 11-14, διαφορά την οποία διατήρησε ο αντίπαλος μέχρι το 15-19, οπότε και οι ''ασπρόμαυροι'' έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 5-0 ευτύχησαν να προηγηθούν με 20-19. Στην εκπνοή, η έκβαση του σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με αυτό να καταλήγει τελικά και πάλι στον αντίπαλο με 23-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ 1-3 και 2-4, μείωσε σε 4-5, ισοφάρισε 6-6 και τελικά πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ προηγούμενος 8-6. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι το επόμενο τάιμ άουτ, οπότε και ο αντίπαλος ανέτρεψε το σκορ, 17-18, με τον Γκόρτσανιουκ να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 18-18. Οι ''ασπρόμαυροι'' με ένα σερί 6-0, από το 19-19 έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19, πετυχαίνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, 11-11, οπότε και έπειτα ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά, χτίζοντας μία διαφορά τριών πόντων, 16-13, την οποία διατήρησε παρά τις προσπάθειες αντεπίθεσης των αντιπάλων, 19-16 και 20-17. Παρ' ότι η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να μειώσει σε 22-21 και 22-22, ο ΠΑΟΚ με τους Μπούτο και Χιμένεθ πέτυχε την κατάκτηση του σετ με 25-22 και την ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Στο τάι-μπρέικ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη, παίρνοντας ένα προβάδισμα +4 πόντων, 9-5. Ο ΠΑΟΚ τελικά κατέκτησε τη νίκη με 3-2 σετ με το τάι μπρέικ να λήγει 15-8.

Απών από το σημερινό αγώνα ήταν ο Ντίμα Φιλίποφ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε για λόγους προφύλαξης.

Η ομάδα δεν έχει περιθώρια ξεκούρασης, καθώς τη Δευτέρα αναχωρεί για τη Φρανκφούρτη, όπου και αντιμετωπίζει το απόγευμα της Τρίτης και ώρα 20:00 ώρα Ελλάδος την United Volleys Frankfurt για το δεύτερο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8

1ο σετ: 8-6, 10-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-19
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-22
5ο σετ: 5-3, 8-5, 12-8, 15-8

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.