Υπέταξαν την ΑΕΚ με 3-2... (pics)

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών
Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό της Μίκρας τον έναν εκ των βασικών της ανταγωνιστών στο πρωτάθλημα της Pre League, την ομάδα της ΑΕΚ, την οποία και νίκησε στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με πάθος και πήρε ένα προβάδισμα +7 πόντων, 9-2. Στη συνέχεια του σετ, ο αντίπαλος προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους, με το τάιμ άουτ να βρίσκει τον Δικέφαλο προηγούμενο με +4 πόντους, 17-13. Οι ''ασπρόμαυρες'', έχοντας πάρει μια ανάσα επέστρεψαν με μόνο στόχο να ανοίξουν ξανά τη διαφορά, όπως και έγινε, στους +8 πόντους, 23-15 και με τελικό σκορ 25-16 να κάνουν το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν ''μουδιασμένα'' και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 1-4, το οποίο ωστόσο στη συνέχεια μείωσαν σε 3-5, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, με το σκορ να διαμορφώνεται υπέρ των αντιπάλων, στους οποίους τελικά και κατέληξε το σετ με 13-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με θέληση να ξαναπάρει το προβάδισμα στο σκορ μετά το αποτέλεσμα του προηγούμενου σετ και, παρά τις προσπάθειες τον αντιπάλων, πήρε ένα προβάδισμα +5 πόντων, 10-5. Το τάιμ άουτ στη συνέχεια βρήκε το Δικέφαλο να προηγείται με +5 πόντους, 14-9. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, οι ''ασπρόμαυρες'' πέτυχαν με ένα σερί να κατακτήσουν το σετ με 25-18 τελικό σκορ και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, παρά την πολύ καλή του εμφάνιση στο προηγούμενο, μπήκε και πάλι νευρικός, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλό του να προηγηθεί αρχικά με 1-5 και στη συνέχεια, παρά τις προσπάθειες αντίστασης και αντίδρασης με 5-12. Ο Δικέφαλος, αν και βρισκόταν πίσω με 6 πόντους, 10-16, κατάφερε να μειώσει σε 14-17, με τις αντίπαλες να ξανανοίγουν το σκορ, 15-24. Οι ''ασπρόμαυρες'' με ένα σερί πέντε πόντων κατάφεραν να μειώσουν σε 20-24, με το σετ όμως να καταλήγει τελικά με σκορ 20-25 στον αντίπαλο, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν ένα προβάδισμα +3 πόντων, 4-1, το οποίο, παρά τις προσπάθειες του αντιπάλου, ο οποίος μείωσε σε 4-3 αρχικά,  διατήρησαν με ένα σερί τριών πόντων, 7-4. Αν και ο αντίπαλος προσπάθησε να προβάλλει μεγάλη αντίσταση, μειώνοντας σε 8-6, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με 15-11.

Το παρόν στον αγώνα έδωσαν ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος και Μέγας Χορηγός του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Κώστας Αμοιρίδης, ο Πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο Team Manager της ομάδας Ανδρών κ. Αχιλλέας Τζήκας, καθώς και αθλητές της ομάδας όπως ο Ντίμα Φιλίποφ, ο Ιβάν Μαρκέζ και ο Αλέξανδρος Μπούτος.

Δυναμικό παρόν από το Λαό του Δικεφάλου, ο οποίος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα που απηύθηναν ο Α.Σ. ΠΑΟΚ και οι αθλήτριες της ομάδας, καθώς και οι υπεύθυνοι του τμήματος να παρευρεθούν στον αγώνα.

Παρούσα στο γήπεδο ήταν η Ακαδημία Βόλεϊ Γυναικών, καθώς και το τμήμα Πάλης από την πρώτη ομάδα έως τις μικρότερες ηλικιακές ομάδες, με επικεφαλής τον Έφορο του τμήματος κ. Χάρη Μάλλιο.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 25-16, 13-25, 25-18, 20-25, 15-11

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 19 (16/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 9 (7/24 επ., 2 άσσοι, 72% υπ.), Κυριακίδου 14 (7/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Πλουμή 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 23 (20/49 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% άριστες) / Κελεσίδου (λ, 47% υπ.), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση, Τσιόγκα.