Πέταξε την καλή εμφάνιση των δύο πρώτων σετ...

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Φοίνικα στο κλειστό «Δ. Βικέλας» της Σύρου, εκεί όπου ''πέταξε'' δύο βαθμούς στα νερά του Αιγαίου, αφού γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, έδειξε τις διαθέσεις του, πετυχαίνοντας να προηγηθεί με +5 πόντους, 3-8. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, οι ''ασπρόμαυροι'' στη συνέχεια άνοιξαν τη διαφορά στους +8 πόντους, 13-21, για να φτάσουν στο τελικό 15-25 και στο 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι -χέρι" μέχρι το 10-10, οπότε και ο Δικέφαλος με ένα σερί τεσσάρων πόντων ξέφυγε στο 10-14. Οι ''ασπρόμαυροι'', αν και οι αντίπαλοι προσπάθησαν να του; πλησιάσουν, δεν έχασαν το προβάδισμα, 16-17 και με ένα σερί ξέφυγαν ξανά στους +4 πόντους 16-20, πετυχαίνοντας τελικά το 0-2 σετ με τελικό σκορ 19-25.

Στο τρίτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί από την έναρξη με +3 πόντους, 0-3, δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά, με τους αντιπάλους να μειώνουν σε 2-3. Στη συνέχεια,  το σκορ κρινόταν στον πόντο, 10-11, με τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες 14-14. Στη συνέχεια, οι "ασπρόμαυροι" έδωσαν το δικαίωμα στον Φοίνικα να προηγηθεί με +6 πόντους, 24-18 και να παίρνει το σετ, το οποίο έληξε με 25-18 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, 7-7, με τον ΠΑΟΚ με ένα σερί τριών πόντων να ξεφεύγει, 7-10. Αν και οι αντιπάλοι μείωσαν τη διαφορά σε 9-10, οι ασπρόμαυροι "φόρτσαραν" και έχτισαν μία διαφορά των +5 πόντων, 10-15. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα, 15-19, οπότε και οι αντίπαλοι αντεπιτέθηκαν, με τις δύο ομάδες τελικά να βρίσκονται ισόπαλες, 20-20. Αμφισβητούμενο ήταν το 24-23, όπου ενώ ο πρώτος διαιτητής "έδειξε" ΠΑΟΚ, ο δεύτερος διαιτητής πήρε την απόφαση επάνω του, δείχνοντας μπλοκ άουτ και πόντο στη Σύρο. Η έκβαση του σετ τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με αυτό να καταλήγει στον αντίπαλο με τελικό σκορ 28-26, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες διατηρούσαν την ισοπαλία στο σκορ, 5-5, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να δίνουν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με +3 πόντους, 8-5. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Δικεφάλου, το σετ, αλλά και η νίκη, τελικά κατέληξαν στους αντιπάλους με τελικό σκορ 15-12.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου, όπου υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 18:00 στο PAOK Sports Arena για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Volley League «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ».

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 15-25, 19-25, 25-19, 28-25, 15-12

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Μάρκεζ, Γάτσης, Τερζής.