Νίκησε αλλά αποκλείστηκε...

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της πολωνικής Όλστιν με 3-2 σετ στη ρεβάνς της φάσης των «32» του CEV Cup αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Πολωνική Όλστιν έβαλε στοπ, για φέτος, στην ευρωπαϊκή πορεία του Δικεφάλου, καθώς παρά τη νίκη των ασπρόμαυρων, κέρδισε δυο σετ και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, εξασφάλισε την πρόκριση, όπου θα αντιμετωπίσει την Kuzbass Kemerovo από την Ρωσία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο τεχνικός των ασπρόμαυρων, κ. Σέρτζιου Στάνκου, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Όκολιτς, Μαρκέζ, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και στη θέση του λίμπερο τον Εφραιμίδη.

Το πρώτο σετ οι Πολωνοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δικεφάλου καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ, κάτι το οποίο “ξύπνησε” τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 10-10. Η συνέχεια του πρώτου σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, η Όλστιν μπήκε δυνατά, κάνοντας ένα σερί τεσσάρων πόντων (0-4). Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (4-12), καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει σε 1-1 (17-25).

Το τρίτο σετ είχε την εικόνα του πρώτου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (1-5) και τους παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου, να βρίσκουν βρήκαν ρυθμό και κάνοντας ένα σερί πέντε πόντων (6-5) να προηγούνται στο σκορ. Η Πολωνική ομάδα, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και αύξησε την πίεση στον Δικέφαλο, επιτυγχάνοντας να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί με 12-16. Τελικά, η Όλστιν ήταν αυτή που κατέκτησε το τρίτο σετ με 16-25, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο τέταρτο σετ, ο Σέρτζιου Στάνκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 15-15. Εκεί οι ασπρόμαυροι αύξησαν την ένταση και “έχτισαν ̈μία διαφορά τριών πόντων (19-16), καταφέρνοντας να κατακτήσουν και το σετ με 25-21, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ βρήκε τους δύο αντιπάλους να οδηγούνται ισόπαλοι μέχρι το 8-8, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να είναι αυτοί που πήραν προβάδισμα με δύο (10-8). Η Όλστιν πλησίασε στον πόντο τον Δικέφαλο, όμως οι ασπρόμαυροι δεν επέτρεψαν να τον προσπεράσει και πήραν το σετ (15-12) και τη νίκη με 3-2 σετ, μία νίκη που τον αφήνει εκτός συνέχειας στο CEV Cup 2018-2019.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 1-8, 8-16, 12-21, 17-25
3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25
4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-21
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 15-12

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Όλστιν προήλθαν από 9 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 17 (14/20 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 3 (3/11 επ.), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/7 επ., 7 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 1 (1/11 επ., 64% υπ. - 36% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Τερζής 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 0% άριστες), Γάτσης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 3 (3/13 επ., 59% υπ. - 29% άριστες), Μπούτος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΣΤΙΝ (Σαντίλι): Χαντράβα 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζνίστζολ 2 (2/6 επ.), Αντρινγκά 3 (3/8 επ., 57% υπ. - 24% άριστες), Κάπελους 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Βόιτσκι 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βάρντα 14 (5/10 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ζούρεκ (λ, 70% υπ. - 45% άριστες), Ζαμπόσκι (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κάντσζοκ 3 (3/10 επ.), Λουξ 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 25% άριστες), Πιετράσκο 1 (1/1 επ.), Γκιλ, Ουρμπάνοβιτς 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Πορέμπα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ).