Το Σάββατο όλοι «Παλατάκι»...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου στον ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» τον Ολυμπιακό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Φιλίποφ, Τζούριτς, Χιμένεθ, Όκολιτς, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Εφραιμίδη, ευτύχησε να ανοίξει πρώτος το σκορ, 0-1 και να προηγηθεί με 1-3. Οι παίκτες του Δικεφάλου έχτισαν μία διαφορά τριών πόντων, 2-5, την οποία διατήρησαν και στη συνέχεια 5-8 και 6-9, οπότε και ο αντίπαλος πλησίασε στο σκορ μειώνοντας σε 9-10. Οι «ασπρόμαυροι», μην αφήνοντας περιθώρια, ξαναπήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων, 12-15 και 15-18, ενώ από εκεί και έπειτα, παίρνοντας φόρα, άνοιξαν τη διαφορά στους +5 πόντους, 16-21, την οποία μείωσαν οι αντίπαλοι σε 22-23, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Ο Δικέφαλος, όμως, δείχνοντας την ανωτερότητά του και τη θέλησή του, κατέκτησε το σετ με 23-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι", ευρισκόμενες ισόπαλες μέχρι το 10-10, οπότε και ο Δικέφαλος έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί, 15-11. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρισκόταν πίσω για 7 πόντους, 21-14, μείωσε σε 22-19, μην καταφέρνοντας ωστόσο να κάνει την ανατροπή, με το σετ να λήγει με 25-19 τελικό σκορ και τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε μουδιασμένα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-3, μειώνοντας ωστόσο με ένα σερί σε 8-5. Ο Δικέφαλος έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να εκμεταλλευτεί τα λάθη του, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-11. Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους αρχικά, 17-13, και στους τρεις στη συνέχεια, 18-15. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ, το σετ τελικά κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-17 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος, ο οποίος βρισκόταν πίσω στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, λίγο πριν το τέλος προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας σε 22-18, δεν κατάφερε όμως να κάνει την ανατροπή, με το σετ να κλείνει τελικά με σκορ 25-21 και 3-1 σετ.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 25-19, 25-17, 25-21