Νίκη ουσίας και ψυχολογίας...

Εντός Θεσσαλονίκης, εκτός έδρας όμως, αγώνα έδωσε ο Δικέφαλος το απόγευμα του Σαββάτου 2 Φεβρουαρίου, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015, του οποίου και επικράτησε με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Κλάπβαϊκ, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Όκολιτς, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Εφραιμίδη βρισκόταν ισόπαλος με τον Ηρακλή μέχρι το 7-7, οπότε και με ένα σερί τριών πόντων, έφυγε μπροστά στο σκορ με 7-10. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 17-20, στιγμή από την οποία και έπειτα οι αντίπαλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ισοφαρίζοντας σε 22-22. Ο ΠΑΟΚ, τελικά, κατέκτησε το σετ με 23-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, αν και πορευόταν "χέρι - χέρι" με τον αντίπαλο μέχρι το 6-6, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο Ηρακλή να προηγηθεί, μέχρι το 15-15, οπότε και ισοφάρισε ο Γιάννης Τακουρίδης. Οι αντίπαλοι ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ μέχρι 24-23, όταν ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 και πέρασε μπροστά με 24-25. Παρ' όλες τις προσπάθειες των παικτών του Δικεφάλου, το σετ κατέληξε στον Ηρακλή, με 29-27 τελικό σκορ, το οποίο έφερε την ισοπαλία, 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν δυνατά και με ένα σερί έκαναν το 5-12 και το 7-13. Ο Δικέφαλος διατήρησε τη μεγάλη διαφορά στο σκορ και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 16-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 5-5, οπότε και ο Ηρακλής πέρασε αρχικά μπροστά με 7-5, με το Δικέφαλο να ισοφαρίζει σε 7-7 και να περνάει μπροστά με 7-8. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται ισόπαλες, 10-10 και 11-11. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα των +2 πόντων, 16-18, την οποία διατήρησε έως το 21-23, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει σε 23-23. Ο Δικέφαλος τελικά, κάνοντας το 23-25, έφτασε την κατάκτηση του σετ και της νίκης με 1-3 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου, όπου υποδέχεται την Α.Ε. Κομοτηνής για την 1η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος στο PAOK Sports Arena στις 17:30.

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΠΑΟΚ: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 29-27, 16-25, 23-25