Απλά... υπέροχες!

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής 3 Φεβρουαρίου 2019 τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του β’ γύρου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών στο PAOK Sports Arena, παίρνοντας ακόμη ένα "ροζ" φύλλο αγώνα με 71-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε «μουδιασμένα» και με άγχος, με αποτέλεσμα η λήξη της πρώτης περιόδου να τον βρει ισόπαλο με τον φιλοξενούμενο Πανιώνιο, 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος ανέβασε το ρυθμό και με ένα σερί άνοιξε τη διαφορά από 27-18 σε 35-18. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας από 35-18 σε 36-29, ωστόσο τα κορίτσια του Δικεφάλου με ένα 4-0 σερί, πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 40-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο δεκάλεπτο, καθώς και τη διαφορά, την οποία άνοιξε στους +15 πόντους, με την περίοδο να λήγει 60-45 υπέρ του. To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τη διαφορά και να κατακτά τη νίκη με 71-59 τελικό σκορ.

Με τη σημερινή νίκη, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ διατηρείται μόνος του στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου οκτάλεπτο, η αρχηγός της ομάδας, Ανθούλα Ταρπάγκου, τραυματίστηκε και αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξιδεύει στην Αθήνα, όπου αντιμετωπίζει το Σπόρτιγκ το απόγευμα του Σαββάτου 9 Φεβρουαρίου 2019 στις 14:00.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - ΓΣΣ Πανιώνιος: 71-59