Νίκησαν τον Άρη και πηγαίνουν τελικό οι νεάνιδες!

Οι νεάνιδες του τμήματος βόλεϊ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισαν το απόγευμα της Δευτέρας 4 Φεβρουαρίου 2019 τον Άρη στον ημιτελικό του Final 4 Νεανίδων, του οποίου και επικράτησαν με 2-3 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-3, μείωσαν σε 8-7, ισοφαρίζοντας λίγο αργότερα σε 13-13 και 15-15. Οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες, με το σκορ να κρίνεται στον πόντο μέχρι το 22-22, οπότε και οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά με 22-23, κάτι το οποίο όμως δε ήταν αρκετό με το σετ να καταλήγει στον αντίπαλο με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 1-5 και 2-6, με τις γηπεδούχες να αντιδρούν και να μειώνουν σε 4-6 και αργότερα να ισοφαρίζουν σε 7-7. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ, 14-12, μειώνοντας λίγο αργότερα σε 17-16, μην καταφέρνοντας όμως να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, το οποίο έληξε με 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» μέχρι το 12-12, οπότε και ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-13 και 13-14, διαφορά την οποία άνοιξε στους +8 πόντους,  15-23, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 20-25 τελικό σκορ και μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-6 και, με το πόδι πατημένο στο γκάζι, άνοιξε τη διαφορά στους +6 πόντους, 6-12. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, οι «ασπρόμαυρες» δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να αντιδράσει και κατέκτησαν τελικά το σετ με 14-15 τελικό σκορ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, το σκορ κρινόταν στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται νικητής του αγώνα με 2-3 σετ, κατακτώντας με 15-17 τελικό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το απόγευμα της Τρίτης 5 Φεβρουαρίου 2019 στις 20:00 στο μεγάλο τελικό του Final 4 τον νικητή του αγώνα Α.Σ. Ελπίς - Ν. Βότσης.

Συμπερασματικά, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, το γυναικείο βόλεϊ του ΠΑΟΚ αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία ότι αποτελεί τη νέα ανατέλλουσα δύναμη του θεσσαλονικιώτικου και του γυναικείου βόλεϊ γενικότερα.

'Αρης - ΠΑΟΚ: 2-3