Νίκη με 3-1 επί της Κομοτηνής και πρόκριση!

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην 1η αγωνιστική της Β' φάσης του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος την Α.Ε. Κομοτηνής, της οποίας και επικράτησε με 3-1 σετ, κατακτώντας την πρόκριση για τους «8» του θεσμού.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη, Κλάπβαικ, Εφραιμίδη στην αρχική του σύνθεση, δε δυσκολεύτηκε να πάρει ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 6-3, ανοίγοντάς το στη συνέχεια στους +5, 10-5. Η διαφορά σταδιακά έφτασε τους +10 πόντους, 18-8, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 25-13 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στην ομάδα της Κομοτηνής να προηγηθεί στο σκορ μέχρι το 11-15, οπότε και με ένα σερί τριών πόντων οι παίκτες του Δικεφάλου μείωσαν σε 14-15, φέρνοντας λίγο αργότερα το σκορ στα «ίσια», 18-18. Το σκορ κρινόταν στον πόντο, με το σετ τελικά να καταλήγει τελικά στους φιλοξενούμενους με 27-29, οι οποίοι ισοφάρισαν έτσι σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι», 7-7, με τους «ασπρόμαυρους» να επιτρέπουν στη φιλοξενούμενη Κομοτηνή να περάσει μπροστά με 7-9 και 8-10. Οι δύο ομάδες, στη συνέχεια, βρίσκονταν ισόπαλες στο 15-15 και 18-18, οπότε και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ, 19-18, ενώ, διευρύνοντας στη συνέχεια τη διαφορά, έκανε το 2-1 σετ με 25-21 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε αρχικά με 3-2 και 4-3 και, με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους +5 πόντους, 12-7. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος βρισκόταν μπροστά στο σκορ, 16-10, για να ανοίξει λίγο αργότερα τη διαφορά στους +10 πόντους, 23-13 και να κατακτήσει το σετ με 25-15 τελικό σκορ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Η κλήρωση της 2ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος θα πραγματοποιηθεί στις 12:00 το μεσημέρι της Πέμπτης 7 Φεβρουαρίου 2019 στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

ΠΑΟΚ - Α.Ε. Κομοτηνής: 3-1