Ήττα στο τάι μπρέικ...

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών
Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 9 Φεβρουαρίου 2019 στη Ν. Φιλαδέλφεια την 3η της βαθμολογίας ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και αρχικά προηγήθηκε με 3-5, στη συνέχεια έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί, μένοντας πίσω με 16-6. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να αλλάξουν την εξέλιξη, μειώνοντας σε 22-18, δεν κατάφεραν όμως να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο έληξε με 25-20 τελικό σκορ, καταλήγοντας έτσι στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με ρυθμό και μην αφήνοντας ιδιαίτερα περιθώρια για  αντίδραση στον αντίπαλο, ισοφάρισαν σε 1-1, με το σετ να λήγει με 9-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 8-8, οπότε και ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Δικέφαλος προηγούνταν με 14-17, το οποίο προσπάθησαν να ανατρέψουν οι γηπεδούχες, μειώνοντας σε 16-17, κάτι το οποίο έδωσε κίνητρο στις «ασπρόμαυρες», οι οποίες με ένα σερί, έχτισαν μία διαφορά των +5 πόντων, 16-21, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 22-25 τελικό σκορ και κάνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ αρχικά προηγήθηκε με 7-11, το οποίο στη συνέχεια οι αντίπαλοι μείωσαν σε 10-12. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 13-13 και 14-14, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ για τέσσερις πόντους, 18-14.  Οι «ασπρόμαυρες» δεν το άφησαν έτσι, έκαναν την αντεπίθεσή τους και ξαναέφεραν το σκορ στα «ίσια», ισοφαρίζοντας σε 18-18. Οι ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες λίγο αργότερα, 22-22, ενώ το σετ κατέληξε στον αντίπαλο, 25-22, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, οπότε και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-9. Ο δείκτης της διαφοράς ανέβηκε στους +3 πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ, 9-12, αυτό όμως δε στάθηκε αρκετό, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα, καθώς το τάι μπρέικ έληξε με 15-13.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο κλειστό της Μίκρας τον ΓΣΚ Ηρακλή στις 17:30 το απόγευμα της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου 2019.

AEK - ΠΑΟΚ: 3-2