Ήττα για τον ΠΑΟΚ στο Βραχάτι

O Παμβοχαϊκός υποχρέωσε τον Δικέφαλο στην τρίτη του φετινή ήττα, νικώντας  στο Βραχάτι με 3-1 σετ, μετά από τρία χρόνια.

O ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια, ο οποίος είχε άδεια να ταξιδέψει στις ΗΠΑ, και δεν κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του. Από εκεί ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα και ακόμα και στο 2ο σετ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα βρέθηκε να χάνει με 17-12 αλλά με ανατροπή κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για την ισοφάριση, προηγήθηκε 7-5 και 20-19 αλλά οι παίκτες του Παμβοχαϊκού με όπλο το μπλοκ και εκτελεστή τον Ολιβέιρα κατάφεραν να κλειδώσουν το τρίποντο.

Ο Παμβοχαϊκός με το "καλημέρα" μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το φλοτ σέρβις "αιφνιδίασε" τον ΠΑΟΚ. Με τον Ολιβέιρα και τον Αμπράο να λαμβάνουν τις πρώτες πρωτοβουλίες ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 7-3 και στη συνέχεια με τον Γκλαντστόουν έκανε το 11-5. Ο Δικέφαλος μείωσε με τον Κλαπβάικ (13-10) αλλά Ολιβέιρα και Αμπράο πήραν τις δύσκολες επιθέσεις, η διαφορά του +3 συντηρήθηκε μέχρι το 18-15 και με φοβερό σερί 6-0 από το σερβίς του Γκλαντσόουν ανέβηκε στο 24-15. Το σετ έκλεισε 25-16 ο Ολιβέιρα.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε άμεσα στο 2ο σετ παρότι βρέθηκε πολύ πίσω στο σκορ ακόμα και με -5. Η ομάδα της Βόχας προηγήθηκε ακόμα και με 17-12 αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις, αρχικά με τον Γκόρτσανιουκ που βοήθησε πολύ σε επίθεση και μπλοκ και αργότερα με τον Κλαπβάικ. Οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν 18-18 με δύο σερί 3-0 και προσπέρασαν 22-20 με τον Κλαπβάικ. Την διαφορά όμως την έκανε ο σούπερ Όκολιτς που με τρεις προσωπικούς πόντους έκλεισε το σετ 25-22.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που έδειξε αποφασιστικότητα και με τον Γκλαντσόουν να "πυροβολεί" από τα 9μ. και τον Τουρνάκη να σκεπάζει το φιλέ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-3. Ο ΠΑΟΚ δεν έχε την ενέργεια και ο Παμβοχαϊκό, έχοντας και τη συμπαράσταση των φίλων του, κατάφερε να κυριαρχήσει και να προηγηθεί 14-9 και 18-11. Ο Δικέφαλος μείωσε στο -4 (22-18) αλλά ο Γκαντσόουν με νέο άσσο και δύο επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-18 για το 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-5 αλλά ο Παμβοχαϊκός με καθοριστικό σερί 4-0 από Αμπράο και Τουρνάκη προσπέρασε 9-7. Ακολούθησαν μεγάλες μονομαχίες και αμφίρροπο ματς πόντο πόντο. Ο ΠΑΟΚ για τελευταία φορά προηγήθηκε 20-19 αλλά ο άσσος του Δημητούλη και μία δύσκολη επίθεση του Αμρπάο έδωσαν φτερά στον Παμβοχαϊκό που προσπέρασε 22-21. Ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε 22-22 αλλά η επιστροφή του Ολιβέιρα στη θέση του Κωτσάκη ήταν καθοριστική καθώς ο Βραζιλιάνος με ένα λάθος του ΠΑΟΚ και δύο προσωπικές κόντρα επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-22 εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους του Παμβοχαϊκού που γέμισαν το γυμναστήριο Γιώργος Τριαντάφυλλος.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-12, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 16-09, 21-17, 25-18
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του ΓΑΣ Παμβοχαϊκού προήλθαν: 11 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 3π. (1/2, 2 άσσοι), Ολιβέιρα 13 (13/32, 30%υπ., 15%αρ.), Γκλαντσόουν 16 (7/12, 4 μπλοκ, 5 άσσοι), Τουρνάκης 10 (4/6, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Αμπράο 20 (17/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.), Γουάλαφ 10 (10/19) / Παπαδημητρίου (λ. - 52%υπ., 24%αρ.), Κωτσάκης, Δημητούλης 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Οκολιτς 11 (8/10επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1επ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/24επ., 29%υπ., 14%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/3), Κλάπβικ 24 (18/39, 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 8 (8/15, 52%υπ., 26%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 38%υπ., 26%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ. - 50%υπ., 50%αρ.), Τερζής 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 3 (3/6, 45%υπ., 27%αρ.), Γάτσης 5 (3/6, 2 μπλοκ).