Νίκησε και παραμένει πρώτος...

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον ΓΣΚ Ηρακλή το απόγευμα της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου στο κλειστό της Μίκρας, του οποίου και επικράτησε με 3-0.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μόνο μέχρι το 2-2, οπότε και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά, 5-2, η οποία ανέβηκε στη συνέχεια στους +7 πόντους, 15-8, και αργότερα στους +12, 22-10, για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-11 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και επέτρεψε στον αντίπαλο να προηγηθεί με 3-6, ισοφάρισε σε 8-8 και 9-9, ενώ αργότερα πέρασε μπροστά με 13-11. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι δύο ομάδες πορεύονταν χέρι-χέρι, με την ποιότητα του Δικεφάλου να υπερτερεί, κατακτώντας το σετ με 25-23 και κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» με ένα σερί προηγήθηκαν με 7-0, στο οποίο απάντησαν οι φιλοξενούμενες, μειώνοντας σε 9-6, όμως αυτό δε σταμάτησε τις γηπεδούχες, οι οποίες με ένα σερί έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-7 τελικό σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο Δικέφαλος ταξιδεύει στην Αθήνα, όπου και αντιμετωπίζει τον Α.Ο. Αιγάλεω στις 17:00 το απόγευμα της Κυριακής 24 Φεβρουαρίου 2019.

ΠΑΟΚ - ΓΣΚ Ηρακλής: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-11, 25-23, 25-7