Νίκη με 3-1 επί του Φοίνικα Σύρου!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
O ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League, επί του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρισκόταν ισόπαλος με τον αντίπαλο, 4-4, αργότερα του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 7-10 και 10-15. Παρά τις εναλλαγες στο σκορ και το ότι οι παίκτες του Δικεφάλου μείωσαν τη διαφορά σε 14-16 και 15-17, το σετ κατέληξε στον αντίπαλο με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν το ρυθμό τους και, με ένα σερί, προηγήθηκαν με 3-0 αρχικά και 6-1 στη συνέχεια. Ο Φοίνικας απάντησε, μειώνοντας σε 8-7, ωστόσο, ο Δικέφαλος έφυγε και πάλι μπροστά στο σκορ, 14-9 και 15-10. Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για 3 πόντους, 13-16, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 18-18. Η εξέλιξη του σετ από εκεί και έπειτα κρινόταν στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 26-24 τελικό σκορ, κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 3-3, όταν ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί, έχτισε μία διαφορά των +7 πόντων, 10-3. Ο αντίπαλος μείωσε σε 12-8 και 12-10, με την ισοπαλία να έρχεται στο 14-14. Ο Δικέφαλος, παρά την αντίσταση των φιλοξενουμένων, έφυγε και πάλι μπροστά στο σκορ, 19-16 και 22-17 για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και της νίκης με 3-1 σετ.

ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 19-25, 25-21, 26-24, 25-17