Άνετο πέρασμα από την Αλεξανδρούπολη!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Εκτός έδρας επικράτηση πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volley League αντιμετώπισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, του οποίου και επικράτησε με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, ισοφάρισε σε 4-4, χτίζοντας στη συνέχεια μία διαφορά των +4 πόντων, 5-9 και 6-10, διαφορά που διατήρησε μέχρι το 12-16. Αν και οι αντίπαλοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, μειώνοντας σε 15-17 και ισοφαρίζοντας αργότερα σε 21-21, αυτό δε στάθηκε εμπόδιο, με τον Δικέφαλο να κατακτά τελικά το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 1-4, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Δικέφαλος πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, ανοίγοντας τη διαφορά, 9-13, φτάνοντας στο +5, 15-20. Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να αντιστάθουν, το 0-2 σετ για τον ΠΑΟΚ ήταν αναπόφευκτο, κατακτώντας το με 20-25.

Το τρίτο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται "χέρι-χέρι" μέχρι το 13-13, οπότε και με το πόδι πατημένο στο γκάζιοι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν, κατακτώντας το σετ με 16-25 και τη νίκη με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, με τη σημερινή του νίκη, έφτασε στους 35 βαθμούς και στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στο PAOK Sports Arena την Κηφισιά.

Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 20-25, 16-25