Πήρε τη δάφνη του νικητή ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 9 Μαρτίου εκτός έδρας τον Α.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου, της οποίας και επικράτησε με 70-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 4-8, με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 35-29, με τη λήξη της περιόδου να τις βρίσκει πίσω με 39-33, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 45-46. Λίγο πριν τη λήξη της περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 52-52, με το τέλος της να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 52-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε μπροστά με 54-59, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 59-59, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα, 65-70 και τελικά τη νίκη με 70-74.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ πήρε μία σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα, αποδεικνύοντας ότι μόνο τυχαία δε βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Η νίκη οφείλεται στο δεύτερο ημίχρονο, όταν «σκλήρυνε» την άμυνά του και πήρε επιθέσεις με καλύτερες προϋποθέσεις, οι οποίες τελικά του έδωσαν τη νίκη.

Τα κορίτσια έχουν δύο ημέρες ρεπό να ξεκουραστούν και από την Τρίτη μπαίνουν και πάλι στο ρυθμό των προπονήσεων.

Α.Ο. Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 70-74

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 15-15, 39-33, 52-54, 70-74

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 14, Κωτούλα, Λέξα, Κριμίλη, Ταρπάγκου, Καρακούλα, Τζέλου, Govan 19, Jackson 23, Williams 18