«Έπεσαν»... μαχόμενες!

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 13 Μαρτίου στο γήπεδο της Μίκρας τον Α.Ο. Θήρας σε νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Πλουμή, Κυριακίδου, Κιόση, Κωνσταντινίδου, Κλέπκου, Χαντάβα και λίμπερο την Κελεσίδου, προηγήθηκε με 1-0 και πορευόταν "χέρι-χέρι" με την αντίπαλη ομάδα μέχρι το 6-6, οπότε και πέτυχε να πάρει ένα προβάδισμα +2 πόντων, 8-6. Το σκορ ξαναβρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 11-11, οπότε και ο Δικέφαλος πήρε μία διαφορά +3 πόντων, 14-11. Ο Α.Ο. Θύρας ισοφάρισε σε 14-14, με τις «ασπρόμαυρες» να μένουν πίσω για 4 πόντους, 14-18, χωρίς όμως να τα παρατούν, αφού ισοφάρισαν σε 19-19.  Αυτό, όμως, δε στάθηκε ικανή συνθήκη, με τον ΠΑΟΚ να μην πετυχαίνει να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, το οποίο έληξε με 22-25 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου δε διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο, μπήκαν "μουδιασμένα" και έτσι έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί αρχικά με 1-5 και 2-10 στη συνέχεια, διαφορά, η οποία διατηρήθηκε καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο και έληξε με 16-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με φόρα και προηγήθηκαν με 4-2 και 5-3, ανοίγοντας έπειτα τη διαφορά στους +5 πόντους, 11-6. Αν και οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, ισοφαρίζοντας σε 13-13 και περνώντας μπροστά με +2 πόντους, 14-16, ο Δικέφαλος ευτύχησε να φέρει το σκορ «στα ίσια», 16-16, και να προηγηθεί με 19-16 και 20-17, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19 τελικό σκορ, μειώνοντας έτσι σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9, οπότε και ο ΠΑΟΚ έδωσε το πάτημα στις φιλοξενούμενες να ανοίξουν τη διαφορά στο σκορ, με το σετ να λήγει με 14-25 τελικό σκορ και ο αγώνας με 1-3 σετ.

Συμπερασματικά, η ομάδα πραγματοποίησε φάνηκε αντάξια των περιστάσεων, δεδομένου ότι η αντίπαλός της βρίσκεται στη 2η θέση του πρωταθλήματος της Pre League.

Ο ΠΑΟΚ, με την επικράτηση επί του Α.Ο. Πορφύρα στη φάση των «16», ευτύχησε να προκριθεί για πρώτη φορά  στους «8» του θεσμού και αυτό από μόνο του δίνει πολλές ελπίδες για το μέλλον, καθώς η φετινή ομάδα δομήθηκε με στόχο να πρωταγωνιστήσει όχι μόνο στην Pre League, αλλά και στη συνέχεια στην Α1, με την άνοδο να αποτελεί τον έναν και μοναδικό στόχο του τμήματος.

ΠΑΟΚ - Α.Ο. Θήρας: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 16-25, 25-19, 14-25