Θρίαμβος στη Λαμία! Και τώρα... όλοι Μίκρα το Σάββατο!

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών
Στην προτελευταία 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Pre League, η ομάδα βόλεϊ γυναικών ταξίδεψε στη Λαμία, όπου και αντιμετώπισε την τοπική ομάδα, της οποίας και επικράτησε με 0-3 σετ, παίρνοντας ένα «καθαρό» τρίποντο!

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και έμεινε πίσω στο σκορ με 3-1, με ένα σερί 3-0, πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-4. Η ισοπαλία ήρθε στο 6-6, με τις «ασπρόμαυρες» να περνάνε και πάλι μπροστά με 8-10 και 10-12, διαφορά την οποία άνοιξαν στους +5 πόντους, 14-19. Η αντίπαλη Λαμία σταδιακά μείωσε, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία, 20-20, γεγονός όμως που δε σταμάτησε τα κορίτσια του Δικεφάλου, τα οποία κατέκτησαν το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, αν και έχτισαν μία διαφορά των +2 πόντων, 4-6 και 6-8, επέτρεψαν στις αντίπαλες να ισοφαρίσουν σε 11-11 και να βρεθούν μπροστά στο σκορ, 13-11 και 14-13. Ο Δικέφαλος δεν το άφησε να περάσει έτσι..., αντεπιτέθηκε, ισοφαρίζοντας σε 14-14 και πήρε και πάλι το προβάδισμα, 14-15. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι δύο ομάδες πορεύονταν "χέρι-χέρι" μέχρι το 22-22, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τελικά το σετ με 23-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με ανεβασμένη την ψυχολογία και, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στις αντιπάλους τους, προηγήθηκαν αρχικά 9-12, ανεβάζοντας στη συνέχεια το δείκτη της διαφοράς στους +5 πόντους, 10-15. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα, 14-17 και 17-20, και με 21-25 τελικό σκορ, αναδείχθηκε νικητής του αγώνα με 0-3 σετ.

Μία ανάσα πριν το τέλος, τα κορίτσια του Δικεφάλου, δείχνοντας πάθος και θέληση, με μία πολύ καλή εμφάνιση, πήραν ένα «καθαρό» τρίποντο, που τους διατηρεί στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τώρα σειρά έχει η ΧΑΝΘ, την οποία υποδέχονται στις 16:00 το απόγευμα του Σαββάτου 30 Μαρτίου και ώρα 16:00 στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στόχος της ομάδας είναι να πετύχει το Σάββατο μία νίκη με «καθαρό» τρίποντο, η οποία θα της δώσει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, αλλά και την άνοδο στα σαλόνια της Α1 Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών.

Η ομάδα σε αυτή την προσπάθειά της θα χρειαστεί δίπλα της τον κόσμο του ΠΑΟΚ, για να την «σπρώξει» και να προσθέσει δύναμη στη δύναμή της!

Α.Ο. Λαμία 2013 - ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 21-25, 23-25, 21-25