Νίκη επί της ΑΕΚ και... play-offs!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στην 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Παρασκευής 29 Μαρτίου, παίρνοντας μία καθαρή νίκη με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους:  Όκολιτς, Τερζή, Μουαγκουτούτια, Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη, Κλάπβαικ και λίμπερο τον Εφραιμίδη, πήγε «χέρι-χέρι» με τον αντίπαλο μέχρι το 7-7, οπότε και με ένα σερί, πήρε ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 11-7. Ο δείκτης της διαφοράς σταδιακά ανέβηκε στους +6 πόντους, 19-13, με τον Δικέφαλο να κατακτάει τελικά το πρώτο σετ με 25-17 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες έως το 10-10, με τον ΠΑΟΚ να «φορτσάρει» σε εκείνο το σημείο και, με ένα σερί, να προηγείται με 16-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους +8 πόντους, 21-13, με το σετ να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με 25-17 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με +2 πόντους, 13-11. Αν και η ισοπαλία ήρθε στο 14-14, οι «ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι ένα προβάδισμα των +2 πόντων, 16-14, το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν, 24-18, για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-21 τελικό σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο, τερματίζοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και υποδέχεται στον πρώτο αγώνα των play-offs τον Ηρακλή την Τετάρτη 3 Απριλίου 2019 και ώρα 16:00 στο PAOK Sports Arena.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-17, 25-17, 25-21