Νίκη με 3-0 επί του Ηρακλή!

Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 3 Απριλίου στο PAOK Sports Arena την ομάδα του Ηρακλή.

Ο Δικέφαλος, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση, πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Όκολιτς, Φιλιποφ, Μουαγκουτουτία, Τακουρίδη, Κλάπβαϊκ, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Εφραιμίδη, πήρε αρχικά ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 6-2, το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια, 14-6. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά, ανεβάζοντας το δείκτη αυτής στους +10 πόντους, 18-8 και 19-9 για να φτάσει "άνετα" στην κατάκτηση του σετ με 25-18 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν και πάλι δυνατά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 8-2. Οι αντίπαλοι προσπάθησαν να προβάλουν αντίσταση, μειώνοντας σε 9-5, κάτι που δε σταμάτησε όμως τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι από εκεί και έπειτα «φόρτσαραν», ανοίγοντας τη διαφορά αρχικά στους +9 πόντους, 19-10 και στη συνέχεια στους +11, 23-12, κάνοντας με 25-13 τελικό σκορ το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» δεν έκαναν καλό ξεκίνημα, επιτρέποντας στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ με 6-10. Ο Δικέφαλος, δείχνοντας την ποιότητά του, διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και, αφού ισοφάρισε σε 12-12, πέρασε στη συνέχεια μπροστά στο σκορ, 16-14 και 19-15. Η νίκη πλέον ήταν μονόδρομος, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 25-16 τελικό σκορ.

Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα στο σημερινό αγώνα, επιβεβαίωσαν και εντός γηπέδου τη δουλειά που κάνουν όλο αυτό το διάστημα, ώστε σε κάθε αγώνα να εμφανίζονται όλο και πιο ανταγωνιστικοί, με απώτερο στόχο την πρόκριση στην τελική φάση.

Ο δεύτερος αγώνας της προημιτελικής φάσης είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 6 Απριλίου και ώρα 19:30 στο κλειστό της Μίκρας, όπου ο ΠΑΟΚ ως φιλοξενούμενος θα αντιμετωπίσει και πάλι τον Ηρακλή.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 25-13, 25-16