Άνετη πρόκριση στα ημιτελικά με 3-0 επί του Ηρακλή!

Στην 3η αγωνιστική της Α’ Φάσης των Play-Offs, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ηρακλή το απόγευμα της Τρίτης 9 Απριλίου, παίρνοντας με 3-0 σετ τη νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με τους: Φιλίποφ, Όκολιτς, Σαφράνοβιτς, Τακουρίδη, Μουαγκουτούτια, Κλαπβάικ και λίμπερο τον Εφραιμίδη, πήγε «χέρι-χέρι» με τον αντίπαλο μέχρι το 7-6, με τη διαφορά να ανοίγει στη συνέχεια στο +3, 10-7. Οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν γκάζι και, μην αφήνοντας περιθώρια, κατέκτησαν το σετ με 25-16 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ, 7-10, ισοφάρισε με τρεις σερί πόντους σε 10-10. Το σκορ κρινόταν και πάλι στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να περνάει προβάδισμα +3 πόντων, 18-15, φτάνοντας τους +6, 22-16. Μολονότι ο φιλοξενούμενος «συμπολίτης» προσπάθησε να ανατρέψει την εξέλιξη του σκορ, ισοφαρίζοντας σε 23-23, οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ έκαναν το 2-0 σετ με 25-23 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να προηγηθούν, 5-7, οπότε και ισοφάρισαν σε 7-7. Ο Ηρακλής πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, 8-10, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι, 13-12. Με ένα σερί, η διαφορά έφτασε τους +3 πόντους, 15-12 και 18-15 και άνοιξε στη συνέχεια στους +5, 20-15 και +6, 21-16. Ο ανανεωμένος ΠΑΟΚ, με τον Γιούρι Φιλίποφ στο τιμόνι, πέτυχε άνετα την κατάκτηση του σετ με 25-19 τελικό σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος, πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στην ημιτελική φάση.

ΠΑΟΚ – Ηρακλής: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-16, 25-23, 25-19