Η «ασπρόμαυρη» παρουσία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων- Κορασίδων

Κατηγορία: Στίβος
Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 07 Απριλίου το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων- Κορασίδων στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Η αγωνιστική σεζόν ανοιχτού στίβου ξεκίνησε και επισήμως ελπιδοφόρα για το Τμήμα της ομάδας μας καθώς με την ολοκλήρωση του διασυλλογικού πρωταθλήματος της κατηγορίας, επιβεβαιώθηκε ότι το τμήμα έχει ανοδικές τάσεις διότι παρουσίασε βελτίωση 20 βαθμών σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό πρωτάθλημα (74- 94).

Από πλευράς του τμήματος την παράσταση έκλεψε ο Γεράσιμος Μαβιλίδης καθώς με εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ. (50.78), δείχνοντας από πολύ νωρίς ότι οι προσδοκίες για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας του είναι μεγάλες και βάσιμες.

Στην απονομή του άλματος τριπλούν κορασίδων το βάθρο βάφτηκε σχεδόν ασπρόμαυρο κάθως η Βασιλική- Τατιανή Κυριακίδου κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο και η Ευφροσύνη Ταχματζίδου την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Επίσης, η Βασιλική- Τατιανή Κυριακίδου πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στη συλλογή της, αυτή τη φορά το χάλκινο στο άλμα εις ύψος.

Ο Γιάννης Φουρίκος ήταν τρίτος στο άλμα εις μήκος, ενώ τρίτη τερμάτισε και η σκυταλοδρομία 4Χ100 Παίδων αποτελούμενη από τους: Νικόλαο Σμήλιο, Γεώργιο Καραπιπερίδη, Χαρ. Παπαδόπουλο, Γεράσιμο Μαβιλίδη.

Από πλευράς του Τμήματος Στίβου συμμετείχαν επίσης οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:
Παναγιώτης Σαλωνίδης 200μ.- 4η θέση
Βασίλειος Καναράκης Τριπλούν- 4η θέση & Μήκος
Βασιλική Παπαλαδά 100μ. Εμπ.- 5η θέση & 100μ.