Νίκησε την Κηφισιά και έκανε το 1-0!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος της Volley League, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Κηφισιά στο PAOK Sports Arena, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στη σειρά των αγώνων με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Κλάπβαικ, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Εφραιμίδη, πήγε "χέρι-χέρι" με τους φιλοξενούμενους μέχρι το 14-14, σημείο από το οποίο και έπειτα πάτησε "γκάζι" και πήρε ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 19-15 και 20-16. Η κατάκτηση του σετ ήταν μονόδρομος με τη λήξη του να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 1-0 σετ, με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με +2 πόντους, 5-3 και 6-4 και άνοιξε στη συνέχεια τη διαφορά στους +4 πόντους, 10-6. Η ανεβασμένη ψυχολογία των «ασπρόμαυρων» έστειλε τη διαφορά στους +9, 18-9, με το σετ να καταλήγει τελικά στον ΠΑΟΚ με 25-15 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, το σκορ βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 3-3, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει μπροστά στο +3, 7-4. Παρά τις εναλλαγές, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 11-8, οπότε και οι αντίπαλοι με ένα σερί ισοφάρισαν σε 11-11 και πέρασαν μπροστά, 11-12. Οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν και πάλι μπροστά με 15-13, με την Κηφισιά να ζητά τάιμ άουτ. Στην επιστροφή, οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο, προηγήθηκαν με 21-16, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να φτάσει στην τελική φάση του πρωταθλήματος, ικανοποιώντας παράλληλα με την απόδοσή του.

Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 και ώρα 17:00 στο PAOK Sports Arena, όπου ο Δικέφαλος θα χρειαστεί για ακόμη μία φορά τη στήριξη των φίλων του.

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π. Κηφισιά: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-19, 25-15, 25-18