2-0 την Κηφισιά και τώρα... Final 4!

Στον δεύτερο αγώνα της σειράς των ημιτελικών του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Κηφισιά στο PAOK Sports Arena, της οποίας και επικράτησε με 3-1 σετ, διπλασιάζοντας τις νίκες.

Στο πρώτο σετ για τον ΠΑΟΚ παρατάχθηκαν οι:  Όκολιτς,  Τακουρίδης, Μουαγκουτουτία, Κλαπβάικ, Φιλίποφ, Σαφράνοβιτς, και λίμπερο ο Κωνσταντινίδης. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 4-4, όταν ο Δικέφαλος επέτρεψε στην Κηφισιά με ένα σερί να προηγηθεί, 4-9 και 5-10. Αν και οι ‘’ασπρόμαυροι’’ αντεπιτέθηκαν,  ισοφαρίζοντας σε 11-11, έδωσαν και πάλι πάτημα στην Κηφισιά να προηγηθεί με 12-15 και 15-18, χωρίς όμως αυτό να προδικάζει τίποτα... Ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 19-19 και 20-20 και με το σκορ να κρίνεται στον πόντο έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από νωρίς 3-1, αδράνησε, με αποτέλεσμα η Κηφισιά να περάσει μπροστά στο σκορ με 3-6. Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο 11-11, κάτι που δεν άλλαξε μέχρι και το 18-18. Έπειτα η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα με 19-21, και στην συνέχεια το σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στον αντιπαλό του να περάσει από νωρίς μπροστά με 4-8 και 6-12. Οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-17, μετά το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Γιούρι Φιλίποφ, επέστρεψαν δυνατά και μείωσαν σε 15-17. Με πάθος και ψυχή, οι παίκτες του Δικεφάλου, ισοφάρισαν σε 18-18, με την Κηφισιά να παίρνει τάιμ άουτ. Με σπασμένα τα φρένα και δύο εκπληκτικά πλασέ του Μουαγκουτουτία ο ΠΑΟΚ γύρισε το σετ με 25-21, και έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι "ασπρόμαυροι", συνέχισαν να παίζουν με φρενήρη ρυθμό κάνοντας το σκορ 4-1 και υποχρέωσαν την Κηφισιά να πάρει τάιμαουτ, κάτι που δεν είχε αποτέλεσμα με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει την διαφορά στο +6, 9-3. O Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, 14-10, με την Κηφισιά να μειώνει σε 15-13.

Ολοκληρώνοντας, ο Δικέφαλος πήρε το ζητούμενο, που ήταν οι δύο νίκες στην έδρα του, διατηρώντας έτσι το πλεονέκτημα έναντι της Κηφισιάς και, πλέον, στρέφει το βλέμμα του στο Final 4, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης το διήμερο 19 & 20 Απριλίου 2019, εκεί όπου στον ημιτελικό αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό.

Στον τρίτο αγώνα, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Κηφισιά εκτός έδρας τη Μ. Τρίτη 23 Απριλίου 2019.

Συνέντευξη Τύπου ενόψει του Final 4 θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 16 Απριλίου και ώρα 13:00 στα Γραφεία του ΠΑΟΚ στο Γήπεδο της Τούμπας.

ΠΑΟΚ - Κηφισιά: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 22-25, 25-21, 25-18