Χάθηκε η μάχη όχι ο πόλεμος...

Τον πρώτο του αγώνα για την τελική φάση των Volley League play-offs έδωσε ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζοντας των Ολυμπιακό Πειραιώς. Η σειρά ως γνωστόν κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με αρχική επτάδα τους Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ και λίμπερο τον Εφραιμίδη, και γρήγορα βρέθηκε να προηγείται με 3-6, εν μέσω αντεθνικών και υβριστικών συνθημάτων. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν περνώντας μπροστά με 8-6, για να έρθει η απάντηση από τους «ασπρόμαυρους», 8-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 14-14, με εναλλασσόμενο προβάδισμα. Εκεί οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διαφορά τριών πόντων, 18-15, η οποία αυξήθηκε στους πέντε, 21-16. Ο Δικέφαλος έκανε τη δική του αντεπίθεση, μειώνοντας σε 22-21 και 23-22, με τον Γκάρετ να πιέζει δυνατά στο σερβίς του, και από ατομικό λάθος αντί για το 23-23 έγινε το 24-22, για να κλείσει τελικά το σετ 25-22.

Εντυπωσιακά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, προηγούμενος με 1-4, για να επιτρέψει στον αντιπαλό του να ισοφαρίσει σε 5-5 και 7-7, με την ισοπαλία να διατηρείται μέχρι το 10-10. Στο σημείο εκείνο ο Δικέφαλος επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο 16-12, στο ίδιο περίπου σημείο με το πρώτο σετ. Με τον Όκολιτς να είναι ζεστός από το σερβίς ο Δικέφαλος μείωσε σε 16-15, με τον Τακουρίδη να δηλώνει το δικό του παρόν στην συνάντηση. Ο Δικέφαλος συνέχισε, παρ’ όλη την προσπάθειά του, να είναι και άτυχος, ευρισκόμενος πίσω στο σκορ, 20-17. Οι «ασπρόμαυροι», αν και μείωσαν σε 22-21, δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή, με το σετ να έχει την ίδια κατάληξη με το πρώτο, κλείνοντας με 25-22 τελικό σκορ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 4-4, με τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι στους δέκα πόντους (10-9). Στο σημείο εκείνο η ομάδα μας έδειξε την γνωστή της σήμερα έλειψη συγκέντρωσης επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν 15-11 αρχικά, το οποίο με ένα σερί δύο πόντων η ομάδα μας μείωσε με 15-13, αλλά ένα νέο νεκρό διάστημα έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ξεφύγει 17-13, το οποίο ο ΠΑΟΚ ψαλίδησε 17-15 και 17-16, για να φτάσουμε στο 20-20 με αντεπίθεση διαρκείας των παικτών μας. Τελικά το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-21 σε ένα σετ καρμπόν με τα δύο πρώτα.

Στο δια ταύτα ο Δικέφαλος πλήρωσε τα νεκρά διαστήματα στην μέση και των τριών σετ, καθώς γενικά δεν ήταν κακός αλλά σίγουρα μπορούσε καλύτερα αφού κάποια «βαριά χαρτιά» του δεν ήταν στην καλυτερή τους μέρα, η άνοδος της απόδοσης των οποίων μπορεί να αποφέρει πολλά περισσότερα στην συνέχεια. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Παλατάκι, όπου με την παρουσία του κόσμου του ο Δικέφαλος θέλει να «απαντήσει» στους Πειραιώτες ισοφαρίζοντας σε 1-1 φέρνοντας την σειρά στα ίσα. Χάθηκε μία μάχη όχι ο πόλεμος.

Όσο για την υπέροχη ατμόσφαιρα που είδαν κάποιοι στο «κατάμεστο» κλειστό των 1.800 θέσεων προφανώς τους ξέφυγαν τα αντεθνικά και υβριστικά συνθήματα κατά του ΠΑΟΚ και της Θεσσαλονίκης καθώς και τα υβριστικά συνθήματα κατά του μεγαλομετόχου και ηγέτη της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, κ. Ιβάν Σαββίδη.

Το παρόν στον αγώνα έδωσαν ο Αντιπρόεδρος του ΠΑΟΚ κ. Παϊσιάδης και ο Team Manager κ. Τζήκας.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 11 (11/19 επ., 65% υπ. - 57% άριστες), Φιλίποφ, Τακουρίδης 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Κλάπβαϊκ 10 (10/29 επ.), Σαφράνοβιτς 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 21% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 3-0
Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21