Για το 1-1 στη Νεάπολη!

Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και έληξε με 27-26 τελικό σκορ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, ισοφάρισε σε 2-2 και, με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έχτισε μία διαφορά των +5 γκολ, 3-8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενος με 9-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να κρατήσουν τα "ηνία" του αγώνα, η αντίδραση της ΑΕΚ έκλεισε την ψαλίδα της διαφοράς στο ένα γκολ, 14-15. Παρ' όλα αυτά, οι φοβερές επεμβάσεις του Κοτανίδη και τα γκολ των Μαστορογιάννη και Κωστακίδη έδωσαν και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στον ΠΑΟΚ, 14-17, προβάδισμα το οποίο ωστόσο δε διατηρήθηκε, με την ΑΕΚ να "εκμεταλλεύεται" τις ευκαιρίες και να ισοφαρίζει σε 18-18. Η εξέλιξη του σκορ στα τελευταία 10' της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 20-20, με τον Δικέφαλο του Βορρά να παίρνει και πάλι το προβάδισμα των +2 γκολ, 20-22 και 21-23 και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 23-23 στην εκπνοή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Στο ξεκίνημα της παράτασης, οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, 24-23, με τον Νίκο Κοκώνη να ισοφαρίζει σε 24-24, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος της παράτασης.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στην ΑΕΚ να φύγει μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, 26-24. O Κώστας Τσεσμετζίδης μείωσε για τους "ασπρόμαυρους" σε 26-25, με τη διαφορά να ανοίγει πάλι στα +2 γκολ, 27-25 και τον Γιώργο Μαστορογιάννη να μειώνει σε 27-26. Το άστοχο πέναλτι του Παντελή Κωστακίδη, μόλις 2" πριν τη λήξη της αναμέτρησης, δεν έδωσε την ευκαιρία ισοφάρισης, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 27-26 τελικό σκορ.

Συμπερασματικά, συνυπολογίζοντας τους τραυματισμούς των τεσσάρων αθλητών, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν μία πολύ καλή εκτός έδρας εμφάνιση, αφήνοντας ελπίδες για το δεύτερο παιχνίδι, που θα πραγματοποιηθεί στην "καυτή" έδρα της Νεάπολης την Τετάρτη 8 Μαΐου και ώρα 18:00.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV: 27-26 (στην παράταση)

Σκορ λήξης κανονικής περιόδου: 23-23

Ημίχρονο: 9-12