Είμαστε ακόμη ζωντανοί...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στο δεύτερο τελικό του Πρωταθλήματος της Volley League, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό το απόγευμα της Δευτέρας στο PAOK Sports Arena

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με τους: Όκολιτς, Μουαγκουτουτία, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ, Φιλίποφ και λίμπερο τον Εφραιμίδη, αν και βρέθηκε στο ξεκίνημα πίσω στο σκορ, 1-3, ισοφάρισε σε 3-3 και με τον Όκολιτς πέρασε μπροστά, 5-4. Αν και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 8-8, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ για δύο πόντους, 9-11, διαφορά η οποία έφτασε τους τρεις πόντους, 11-14. Οι δύο σερί πόντοι του Γκάρετ Μουαγκουτουτία μείωσαν σε 13-14, με την ισοπαλία να έρχεται και πάλι στο 14-14 και 15-15. Ο Νιλς Κλαπβάικ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 16-15, και, παρά τις διαδοχικές ισοπαλίες στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι», με δύο σερί πόντους του Αλεξάντερ Όκολιτς, «ξέφυγαν» στο +2 για πρώτη φορά στο σετ, 21-19. Ο άσσος του Νιλς Κλαπβάικ έστειλε τη διαφορά στους +3 πόντους, 23-20 και το σετ, παρά την προσπάθεια αντίδρασης των αντιπάλων, κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-23 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι», αν και δεν μπήκαν δυνατά, μένοντας πίσω στο σκορ, 4-8, αντέδρασαν άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 9-9. Η συνέχεια βρήκε το Δικέφαλο να φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα «ίσια» στο 11-11 και στο 17-17, χωρίς όμως να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα, με τον Γιούρι Φιλίποφ να καλεί τάιμ άουτ στο 18-21. Το σετ τελικά ολοκληρώθηκε με 21-25 τελικό σκορ και τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-10, οπότε και οι «ασπρόμαυροι», με ένα σερί, πήραν ένα προβάδισμα +2 πόντων, 12-10, το οποίο όμως δεν κράτησαν, καθώς επέτρεψαν στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν σε 12-12 και να προηγηθούν, 12-15. Ένα κενό διάστημα των παικτών του Δικεφάλου επέτρεψε το άνοιγμα της διαφοράς στους πέντε πόντους, 14-19, με αποτέλεσμα το σετ να κλείσει με 17-25 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ, 4-7, μείωσε σε 6-7 και 8-9 και, μολονότι επέτρεψε να ανοίξει η διαφορά στους τρεις πόντους, 8-11, μείωσε και πάλι σε 10-11. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ, με το σετ τελικά να κλείνει με 15-25 τελικό σκορ και 1-3 σετ.

Παρά την απογοήτευση του αποτελέσματος, τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη, αρκεί οι παίκτες να πιστέψουν στις δυνατότητές τους και να μπούνε με πάθος στον επόμενο αγώνα στου Ρέντη, προκειμένου να δείξουν τις αναμφίβολες αγωνιστικές τους ικανότητες.

Στον τρίτο τελικό, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα, όπου αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» την Πέμπτη 9 Μαΐου 2019 και ώρα 18:30.

Στο γήπεδο, μεταξύ άλλων, το παρόν έδωσαν οι πρωταθλήτριες ομάδες ποδοσφαίρου ανδρών και γυναικών, καθώς και αθλητές και αθλήτριες από τα τμήματα πόλο ανδρών και βόλεϊ γυναικών.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 21-25, 17-25, 15-25