Τίτλοι τέλους...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για φέτος το τμήμα βόλεϊ του Συλλόγου, το οποίο γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Ρέντη στον τρίτο τελικό της διοργάνωσης βάζοντας πρόωρο τέλος στα όνειρα για την κατάκτηση του τίτλου τη φετινή σεζόν.

Μία χρονιά που είχε για καλύτερή της στιγμή το Final 4 του Κυπέλλου, το οποίο απέφερε έναν ακόμη τίτλο στο τμήμα, έλαβε τέλος. Όλοι έχουν την ευκαιρία στο τμήμα να ξεκουραστούν, να φορτίσουν τις μπαταρίες τους και η διοίκηση να σχεδιάσει τα πλάνα της ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, όπου ειλημμένη απόφαση είναι το τμήμα για ακόμη μια χρονιά να παρουσιαστεί εξαιρετικά ανταγωνιστικό.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με τους: Όκολιτς, Φιλίποφ, Μουαγκουτουτία, Σαφράνοβιτς, Τακουρίδη, Κλάπβαικ και λίμπερο τον Εφραιμίδη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, 6-4, ισοφάρισε σε 6-6 και πέρασε μπροστά στο σκορ 6-7. Παρά την ισοπαλία στο 9-9, ο Δικέφαλος πήρε και πάλι το προβάδισμα, διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά στους +3 πόντους, 11-14 και 14-17. Το προβάδισμα έχασαν οι «ασπρόμαυροι» στο 22-22, με το σετ να ολοκληρώνεται με 26-24 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος πήρε «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή, 1-3 και, παρά το ότι μείωσαν οι αντίπαλοι σε 4-5, διατήρησε το προβάδισμα, ανοίγοντας τη διαφορά στο +5, 12-17. Η εξέλιξη, ωστόσο, ήταν ίδια με το πρώτο σετ, με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν στο 21-21 και, τελικά, το σετ να καταλήγει σε αυτούς με 25-23 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 4-4, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» έχτισαν μία διαφορά των +3 πόντων μέχρι το 7-10, σημείο στο οποίο οι αντίπαλοι με ένα σερί ισοφάρισαν σε 10-10 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 11-10. Ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω για πέντε πόντους, 18-13, ενώ με ένα σερί μείωσε σε 18-15. Η διαφορά άνοιξε κα πάλι στους 4 πόντους, με το σετ να λήγει με 25-23 τελικό σκορ και ο αγώνας με 3-0 σετ.

Συμπερασματικά ο ΠΑΟΚ και στους τρεις αγώνες της τελικής φάσης περισσότερο έχασε αυτός το πρωτάθλημα παρά το κέρδισε ο αντίπαλός του.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 25-23, 25-23