Ισοπαλία στο Δαΐς για τον ΠΑΟΚ

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Για την τέταρτη αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε στο Δαΐς από τον ΑΣΕ Δούκα, με τον οποίο ήρθε και ισόπαλος με σκορ 27-27.

Στο πρώτο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με τον Δικέφαλο να έχει ένα προβάδισμα ενός γκολ. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0, πήραν κεφάλι στο σκορ, διατηρώντας την διαφορά σταθερά στα τρία τέρματα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 16-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και στα επτά γκολ είκοσι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε τεράστια αντίδραση, μειώνοντας σταδιακά την διαφορά από τα επτά γκολ στο ένα, περίπου πέντε λεπτά από την λήξη.

Το τελευταίο πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με το παιχνίδι να είναι στο γκολ, αλλά με τους γηπεδούχους να μην χάνουν το προβάδισμα μέχρι και ενάμιση λεπτά πριν το τέλος.

Ένα λεπτό πριν από την λήξη ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Θοδωρής Πετρίδης, έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 27-27, και στην συνέχεια μια καλή άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να έχει στα χέρια του την τελευταία επίθεση του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση, ο Απόστολος Παλάσκας αστόχησε σε μακρινό σουτ, με το 27-27 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ο Δικέφαλος σήμερα παρουσίασε ικανή αμυντική λειτουργία, με τον δείκτη του σκορ να είναι και καθρέφτης του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στο επιθετικό κομμάτι ήταν ικανός αλλά δεχόταν εύκολα γκολ στην άμυνα, με το σκορ να εκτοξεύεται σε υψηλά επίπεδα. Αυτό που κρατάει η ομάδα μας από τον σημερινό αγώνα, ήταν τα ψυχικά αποθέματα που έβγαλαν οι παίκτες μας, κάνοντας μια μεγάλη επιστροφή στο σκορ, μετά το προβάδισμα των επτά γκολ που είχε πάρει ο Δούκας.

ΑΣΕ Δούκα-ΠΑΟΚ 27-27

Τα πεντάλεπτα: 3-2 (5'), 4-4 (10'), 4-5 (15'), 10-7 (20'), 14-10 (25'), 16-13 (30'), 19-14 (35'), 22-15 (40'), 23-18 (45'), 24-21 (50'), 25-23 (55'), 27-27 (60')

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Κριούτσκοφ, Πετρίδης 4, Κυπραίος 3, Παλάσκας 4, Παπαβασίλης 2, Κεσίδης 3, Λοϊζος, Τσαναξίδης, Μαστορογιάννης, Θ. Κωστακίδης, Τσέγιοβιτς 4, Κοκκώνης 3, Μπαλτατζής, Π. Κωστακίδης 4, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Εμμανουήλ.