Πέταξε ψηλά στην πρεμιέρα!

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 στο Παλατάκι τον Παναθηναϊκό, του οποίου και επικράτησε με 56-52, ξεκινώντας με το "δεξί" τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και, με ένα σερί, έκαναν το 7-0, στο οποίο, ωστόσο, οι αντίπαλες απάντησαν, μειώνοντας αρχικά σε 7-6 και περνώντας μπροστά στο σκορ, 7-8. Η πρώτη περίοδος βρήκε το Δικέφαλο πίσω στο σκορ, με 9-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και το προβάδισμα το είχαν οι αντίπαλες, 9-14, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 13-14 και με τρίποντο της Ανθούλας Ταρπάγκου πέρασαν μπροστά, 16-14 και έχτισαν μία διαφορά των +6 πόντων, 20-14, την οποία ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν, με τις φιλοξενούμενες να περνάν και πάλι μπροστά, 21-22. Στην εκπνοή..., ο Δικέφαλος πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, με τη λήξη του ημιχρόνου να τον βρίσκει προηγούμενο με 26-23.

Στην επιστροφή, τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού έβγαλαν πάθος και θέληση και σταδιακά έχτισαν μία διαφορά, η οποία έφτασε τους 9 πόντους, 38-29 και 40-31. Παρ’ ότι οι αντίπαλες προσπάθησαν να μειώσουν, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 45-38 σκορ.

Στην τέταρτη περίοδο, οι «ασπρόμαυρες», αν και κράτησαν τη διαφορά, 49-43, μόλις 2:30 πριν τη λήξη, έδωσαν το "πάτημα" στον αντίπαλο Παναθηναϊκό να μειώσει στους τρεις πόντους, 51-48. Με τρίποντο η διαφορά ανέβηκε στο +6 και πάλι, 54-48, με τον Βασίλη Μασλαρινό να ζητάει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος κράτησε το σκορ στο τελευταίο λεπτό και πήρε την νίκη με 56-52.

Πρώτες σκόρερς για τον Δικέφαλο με 14 πόντους η Maggie Mulligan, με 13 πόντους η Ελένη Σύρρα και με 10 η Λολίτα «The General» Λύμουρα, ενώ όλες όσες αγωνίστηκαν έδειξαν πάθος για την νίκη.

O ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έδειξε συνοχή, έβγαλε πάθος και απέδειξε πως η σκληρή προετοιμασία απέδωσε καρπούς, ζητούμενο για την ομάδα να επεκτείνει χρονικά τα καλά στοιχεία που έβγαλε στο παιχνίδι δουλεύοντας τις όποιες αδυναμίες.

Πλέον, το τμήμα στρέφει το βλέμμα του στην επόμενη αγωνιστική, όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό την Κυριακή 20 Οκτωβρίου και ώρα 15:00 στο κλειστό της Γλυφάδας.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - Παναθηναϊκός: 56-52

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 9-12, 26-23, 45-38,  56-52

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη, Λύμουρα 10, Κωτούλα 8, Σύρρα 13, Λέξα, Ταρπάγκου, Χατζηδάκη, Καρακούλα, Τζέλου, Mulligan 14, Vaioletama 4, Κυλαζίδου