Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Το πρώτο βήμα έγινε! Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ZORK Jagodina με 25-23, στον πρώτο αγώνα της δεύτερης προκριματικής φάσης του EHF European Cup, στο Φιλίππειο Γυμναστήριο της Βέροιας και πάει στην Σερβία με προβάδισμα πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με τις: Παναγιωτίδου, Ζυγούρα, Νίκολιτς, Φερφόλια, Γκάτζιου, Χατζηπαρασίδου και τερματοφύλακα την Καμπόιμ.

Οι «Νταμπλούχες» Ελλάδος μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και με «όπλο» τους την καλή άμυνα πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τρία τέρματα, 4-1. Στο επόμενο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την δική τους αντίδραση και μείωσαν την διαφορά στο γκολ (8-7), με τον Δικέφαλο ωστόσο να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμα.  Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, τα κορίτσια του Δημήτρη Πελεκίδη αν και είχαν προβάδισμα δύο γκολ, δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει ισόπαλο, 12-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος είχε ανάλογο ξεκίνημα με το πρώτο, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα τριών τερμάτων, 18-15. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, με ένα σερί 1-4, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, 19-19. Με ένα σερί 3-0, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάδισμα, καθώς περίπου 15 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, το σκορ ήταν 22-19. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι «νταμπλούχες» πήραν μέχρι και προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, διαφορά η οποία ήταν η μεγαλύτερη που είχε δημιουργηθεί στο παιχνίδι, 24-20. Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 0-3, μείωσαν στο γκολ, 24-23, με δύο λεπτά να απομένουν μέχρι την λήξη του παιχνιδιού. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμα ένα γκολ με την Βάσια Γκάτσιου, με το 25-23 να είναι και τελικό σκορ του αγώνα.

Οι «Νταμπλούχες» Ελλάδος στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό αγώνα, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Οκτωβρίου και ώρα 20:00.

Τα πεντάλεπτα: 2-1 (5'), 4-1 (10'), 6-5 (15'), 8-7 (20'), 10-8 (25'), 12-12 (30'), 16-15 (35'), 19-17 (40'), 21-19 (45'), 22-20 (50'), 24-22 (55'), 25-23 (60')

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Νίκολιτς 1, Χατζηπαρασίδου 8, Καμπόιμ, Φερφόλια 3, Γκάτζιου 6, Κωστοπούλου, Κρίτζαλη, Ματαρώνα, Μεντεσίδου, Νούσια, Παναγιωτίδου, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Βαφειάδου, Ζυγούρα 7