Πρώτη νίκη για τις γυναίκες

Την πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 0-3 του Γ.Σ. Ηλιούπολης.

Η ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, φτάνοντας άνετα στην νίκη, που αποτελεί και την πρώτη στην ιστορία του τμήματος, στην πρώτη κατηγορία.

Οι ασπρόμαυρες κατέκτησαν το πρώτο σετ, αρκετά άνετα (9-25). Στο δεύτερο σετ του αγώνα, οι γηπεδούχος ομάδα είχε διαφορετική εικόνα και προηγήθηκε του δικεφάλου με 8-7. Εκεί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και παίζοντας ποιοτικό βόλεϊ πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-20), κερδίζοντας και αυτό το σετ με 15-25.

Ανάλογη εικόνα με το πρώτο, είχε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-5), να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά (4-12) και να κερδίζει το σετ (8-25), γεγονός που του χάρισε το πρώτο τρίποντο στην Volley League Γυναικών.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο διοικητικός υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του ΠΑΟΚ, κ. Κώστας Αμοιρίδης.

Διαιτητές: Βελώνης, Μαύρος.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 15-25, 08-25)

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 14 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μεμετζή): Εικοσπεντίδου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέγκρος 3 (3/16 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Μαρκάκη 1 (1/5 επ.), Σπυριδάκη 2 (1/8 επ., 1 άσσος), Πασσιά, Φωκιανού 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες) / Κανέλου (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Κοντούδη, Γεωργακοπούλου 3 (3/12 επ.), Παπασταύρου 1 (1/2 επ.), Σταυροπούλου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου 6 (1/1 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Έρτσεν 10 (9/26 επ., 1 άσσος), Κατσορόφσκα 8 (8/13 πε., 50% υπ. – 50% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Καραφουλίδου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 2 (2/3 επ.).

Πηγή: paokvolley.gr