Κρίμα...

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής 3 Νοεμβρίου 2019 στο PAOK Sports Arena στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος τον Α.Ο. Σπόρτιγκ, γνωρίζοντας την ήττα με 77-81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τις Λολίτα Λύμουρα, Φαίη Κωτούλα, Ελένη Σύρρα, Maggie Mulligan και Αlexyz Vaioletama στην αρχική του σύνθεση, αν και βρισκόταν ισόπαλος στο 5-5, με ένα σερί, άνοιξε τη διαφορά στο +6, 11-5, και στη συνέχεια στο +7, 18-11, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι αντίπαλες, όμως, έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, μειώνοντας σε 20-19, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την πρώτη, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται αρχικά πίσω στο σκορ, 22-23, και, έπειτα, να περνάει μπροστά, χτίζοντας μία διαφορά των +7 πόντων, 32-25. Οι αντίπαλες αντέδρασαν στα τελευταία 2’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις «ασπρόομαυρες», προηγούμενες με ένα πόντο, 36-35.

Στην επιστροφή, οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα σημεία που είχαν την ευκαιρία και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 38-41, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να αντιδρούν, ωστόσο, και να ισοφαρίζουν σε 41-41, παίρνοντας το προβάδισμα, 47-43. Παρά τη σφιχτή άμυνα και τη ζώνη που έπαιζαν οι αντίπαλες, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έχτισαν μία διαφορά, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενες με 59-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 72-71, οπότε και με εύστοχο δίποντο η αντίπαλη ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 72-73, με τον Βασίλη Μασλαρινό να ζητάει τάιμ άουτ. Η Maggie Mulligan, με έμμεσο τρίποντο, με καλάθι και φάουλ, ισοφάρισε σε 74-74 και έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον ΠΑΟΚ, 75-74, μόλις 01:22 πριν τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό και με 2/6 βολές, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει το "ροζ" φύλλο αγώνα, με 77-81.

Στη σημερινή αναμέτρηση, ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε εξαιρετικά ανταγωνιστικός, διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος, ωστόσο, του στοίχισε το τελευταίο λεπτό!

Στο PAOK Sports Arena βρέθηκαν ο Αντιπρόεδρος του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Δημοκράτης Παπαδόπουλος, καθώς και ο Γενικός Γραμματέας κ. Αθανάσιος Καπετανάκης, προκειμένου να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - Α.Ο. Σπόρτιγκ: 77-81

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-35, 59-52, 77-81