Χάθηκε μία «μάχη»

Για την 1η αγωνιστική της Volleyleague, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο PAOK Sports Arena τον Ο.Σ.Φ.Π., γνωρίζοντας την ήττα με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση, τους Ιλίνιχ, Μπούτο, Μάρσαλ, Φιλίποφ, Χαραλαμπίδη, Τακουρίδη και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ'όλη την διάρκεια του, με τον Δικέφαλο να δημιουργεί διαφορά δύο πόντων σε δύο στιγμές, μία στο 12-10 στην αρχή, και μία στο 20-18 προς το τέλος. Οι τελευταίοι πόντοι του σετ ήταν δραματικοί, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα μέχρι και το 23-23. Σ'εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 0-2 και πήραν το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα δημιουργώντας νωρίς μια διαφορά τεσσάρων πόντων, 4-8, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα έβγαλαν την απαιτούμενη αντίδραση και παρουσιάζοντας αμυντική προσήλωση και ωριμότητα στις επιθετικές επιλογές, έκαναν την ανατροπή, 13-12. Μετά από κείνο το σημείο, το δεύτερο σετ είχε ακριβώς ίδια εικόνα με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να έχουμε «παράταση», 24-24. Στην «παράταση», οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 27-27, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να κάνει ένα σερί 0-2, κάνοντας το 27-29, όπου του έδωσε και το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου έχοντας το ψυχολογικό «ντισαβαντάζ» από την υπερπροσπάθεια για την κατάκτηση του 2ου σετ, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων, 10-15. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αύξαναν σταδιακά την διαφορά, κατακτώντας και το τρίτο σετ με 18-25.

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα, στρέφουν πλέον το βλέμμα τους, στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής, εκεί όπου ο «Κυπελλούχος» Ελλάδος αντιμετωπίζει τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι.