Πρώτη νίκη στο... σπίτι του!

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στη νέα Volleyleague ανδρών πέτυχε ο «Κυπελλούχος» Ελλάδος ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στο «Παλατάκι» της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Φιλίποφ, Ιλίνιχ, Γάτση, Μάρσαλ, Τακουρίδης, Άλμπο και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στους πρώτους πόντους του πρώτου σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων, 14-16. Έπειτα από κείνο το σημείο, ο Δικέφαλος είδε τους Άλμπο και Ιλίνιχ να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους, πράγμα που λειτούργησε θετικά σε όλη την ομάδα, κάνοντας την ανατροπή σε πρώτη φάση, 21-20, και κατακτώντας εν συνεχεία το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι και το 8-7. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας την πίεση του στα σερβίς και μετατρέποντας το δικό του μισό σε «απόρθητο» κάστρο χάρη στα καλά στημένα μπλοκ, κατάφερε να ανοίξει τον δείκτη της διαφοράς, κάνοντας το 25-18 και παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ, είχε παρόμοια εικόνα με αυτή του πρώτου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα μέχρι και το 15-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των παικτών του Δικεφάλου, παίρνοντας διαφορά δύο πόντων σε κομβικό σημείο του σετ, την οποία και διατήρησαν, φτάνοντας στο 22-25, που τους έδωσε το σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Δικέφαλος αν και βρισκόταν πίσω στην μισή διάρκεια του, έκανε σε πρώτη φάση την ανατροπή, 21-20, με πρωταγωνιστή τον Κουβανό διαγώνιο του, Ντάριελ Άλμπο, ο οποίος σε κομβικές στιγμές πήρε τις επιθέσεις επάνω του. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα, κατακτώντας το σετ με 25-23, με τον Ντάριελ Άλμπο να βάζει την «υπογραφή» του στον τελευταίο πόντο του Δικεφάλου.

Πλέον, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα στρέφουν το βλέμμα τους στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, για την 5η αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Σαντοβάλ, Μάρσαλ 7, Χαραλαμπίδης 2, Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Στεφάνου, Φιλίποφ 2, Άλμπο 26, Γάτσης 5, Σωτηρίου 2, Τακουρίδης 8, Ιλίνιχ 12, Εφραιμίδης, Μπούτος

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21 (26')

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-18 (23')

3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25 (28')

4ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23 (27')