Θα επανέλθει δριμύτερος...

Στον πρώτο ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Κ.Γ. Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τους:  Φιλίποφ, Τακουρίδη, Γάτση, Ιλίνιχ, Μάρσαλ, Σωτηρίου και λίμπερο Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση.

Ο Δικέφαλος, στο πρώτο σετ, έμεινε πίσω στο σκορ με 8-2 και, παρά την αντίδραση που έβγαλε, μειώνοντας σε 9-6 και 11-8, δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά, επιτρέποντας στον αντίπαλό του να προηγηθεί με 17-11. Με τους «ασπρόμαυρους» να εμφανίζουν χαμηλά ποσοστά επιθέσεων και υποδοχών, το σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 1-3 και 7-8, με τους αντιπάλους σε εκείνο το σημείο να ισοφαρίζουν και να περνούν μπροστά, 10-8. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ισοφάρισαν και πάλι, 11-11, επιτρέποντας ωστόσο σστους αντιπάλους να προηγηθούν με 16-11. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μείωσαν σε 17-15, φτάνοντας μάλιστα σε απόσταση αναπνοής στο 19-18... Με τη διαφορά να ανοίγει και πάλι στους πέντε πόντους, 24-19, οι «ασπρόμαυροι» με ένα σερί έκαναν το 24-21, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6, με τον Δικέφαλο να επιτρέπει στον αντίπαλό του να προηγηθεί με 9-8. Παρά την ισοφάριση, 11-11, οι «ασπρόμαυροι» έμειναν, και πάλι,  πίσω στο σκορ, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-23 σκορ και την αναμέτρηση με 3-0 σετ.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη, με στραμμένο το βλέμμα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί εντός έδρας τον Ολυμπιακό στις 5 Δεκεμβρίου 2019 στο PAOK Sports Arena, στο β’ ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-16, 25-21, 25-23

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 10π., (9/22επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 33%αρ.), Φιλίποβ, Γάτσης, Σωτηρίου 6 (6/22επ.,), Τακουρίδης 3 (2/8επ., 1 μπλοκ), Ιλίνκχ 10 (9/21επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 27%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (1/3επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ).

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-14, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-23