Ήττα για τις γυναίκες στη Σαντορίνη

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Δικέφαλος στη Σαντορίνη κόντρα στον Α.Ο Θήρας για την έκτη αγωνιστική της Volley League γυναικών 2019-20.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου, καθώς ηττήθηκε από τον Α.Ο Θήρας με 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο της Θήρας.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στη σύνθεσή του τις Αλμπουκέρκε, Πολυνοπούλου, Κιόση, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Καζορόφσκα και στη θέση του λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Το πρώτο σετ βρήκε την ομάδα της Θήρας να μπαίνει πολύ δυνατά και να παίρνει από νωρίς ένα προβάδισμα έξι πόντων (9-3), αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό φάνηκε να αποδίδει για τις ασπρόμαυρες, οι οποίες μείωσαν στους δύο πόντους (18-16), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Παρά την πίεση του Δικεφάλου, ο Α.Ο Θήρας κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά που πήρε και κατέκτησε το πρώτο σετ (25-21).

Στην αρχή του δεύτερου σετ η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου, με την ομάδα της Σαντορίνης να μπαίνει σε θέση οδηγού και τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί (11-5). Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με πέντε συνεχόμενους άσους της Μπρίκμαν ξέφυγαν στο σκορ και, παρά τις προσπάθειες του Δικεφάλου να επιστρέψει, κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (25-21).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα το σύνολο του Μιχάλ Μάσεκ δε μπήκε συγκεντρωμένα (6-1), όμως, κατάφερε να επιστρέψει γρήγορα και να ισοφαρίσει τον Α.Ο Θήρας (8-8), με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα μέχρι το 12-11. Σ’εκείνο το σημείο η ομάδα της Σαντορίνης πήρε μία διαφορά τεσσάρων πόντων, την οποία αύξησε μέχρι το τέλος και, κατακτώντας το σετ με 25-19, πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ για την έκτη αγωνιστική της Volley League γυναικών 2019-20.

Τα σετ: 3-0 (25-21,25-21,25-19)

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου 10 (2/4 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Κιόση 4 (4/10 επ.), Κωνσταντινίδου 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 5% άριστες), Κατσορόφσκα 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 23% υπ. – 15% άριστες), Μυρίδου (λ, 25% υπ. – 12% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου (20% υπ. – 0% άριστες), Έρτσεν 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Πηγή: paokvolley.gr