«Έγραψε» νίκη με καθαρό τρίποντο!

Τη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ το βράδυ της Κυριακής 24 Νοεμβρίου 2019, καθώς επικράτησε της κρητικής ομάδας με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Μάρσαλ, Χαραλαμπίδη, Τακουρίδη, Ιλίνιχ, Φιλίποφ, Σωτηρίου και λίμπερο τον Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση, πήγε «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6 με τον φιλοξενούμενο ΟΦΗ. Από εκεί και έπειτα, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα των +2 πόντων, 8-6, το οποίο σταδιακά ανέβασε στο +6, 16-10. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώρια και, έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-15 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πορευόταν ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 12-12, οπότε και με ένα σερί, τριών πόντων, κατάφερε να προηγηθεί με 15-12. Παρά τις προσπάθειες του ΟΦΗ να μειώσει τη διαφορά, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα των τριών πόντων έως το 21-18, με τον Σωτηρίου να ανεβάζει τη διαφορά στο +4, 22-18. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20 τελικό σκορ και τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 12-12, σημείο στο οποίο ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα «ασφαλείας», 15-13. Όπως φάνηκε, μεγάλη ήταν η αντίσταση των αντιπάλων, οι οποίοι ξαναέφεραν το σκορ στα «ίσια», 16-16 και 17-17. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις ομάδες να «παλεύουν», με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τελικά το σετ με 25-23 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος έδειξε συγκέντρωση, έμεινε πιστός στο πλάνο του και πήρε μία καθαρή νίκη, η οποία θα τον ανεβάσει ψυχολογικά για τη συνέχεια...

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στη Σύρο, όπου αντιμετωπίζει τον τοπικό Φοίνικα στο «Δ. Βικέλας» το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019.

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-15, 25-20, 25-23